Erzincan ve Nevşehir yöresi pomzalarının çimentolu sistemlerde kullanılabilirliği
Usability of Erzincan and Nevşehir regions pumices in cementitious systems
  1. Tez No: 196648
  2. Yazar: HAYATİ ULUSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ERZ NCAN VE NEVŞEH R YÖRES POMZALARININ Ç MENTOLUS STEMLERDE KULLANILAB L RL Ğ(Doktora Tezi)Hayati ULUSUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMart 2006ÖZETBu çalışmada, Türkiye'de geniş rezervleri bulunan pomzanın çimentoüretiminde puzolanik katkı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Katkılıçimento üretimine başlanmadan önce Erzincan ve Nevşehiryörelerinden temin edilen pomzaların kimyasal kompozisyonları, fizikselözellikleri, mineralojik özellikleri, mikro yapıları ve puzolanik aktiviteleribelirlenmiştir.Erzincan ve Nevşehir yöresi pomzalarının klinker ile birlikteöğütülmesiyle pomza katkılı çimentolar (PKÇ) ve PÇ 42,5 kontrolçimentosunun bir kısmıyla ikame edilmesi (ağırlıkça) ile de pomzaikameli çimentolar (PO Ç) elde edilmiştir. PKÇ'lerde pomza miktarı %10,20, 25, 30 ve 40 olarak değişirken, alçı taşı %5 olarak alınmıştır. Böyleceher bir pomza türünden beş farklı katkılı ve beş farklı ikameli çimentoüretilmiştir.Çimento içerisinde pomza kullanılmasının çimentonun kimyasalbileşimine, özgül ağırlığına, inceliğine, normal kıvamına, priz sürelerine,hacim genleşmesine, otoklav genleşmesine ve bu çimentolarla üretilenharçların su ihtiyacına, rötresine, sülfat genleşmesine, eğilme ve basınçdayanımına olan etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneylerdenelde edilen sonuçlar kontrol çimentoları PÇ 42,5 ve PKÇ 32,5'tan(Portland Kompoze Çimento) ve bu çimentolarla üretilen harçlardanelde edilen sonuçlarla kıyaslanmıştır.PKÇ'ler ve PO Ç'lerin kimyasal kompozisyonları ve fiziksel özellikleri TSEN 197-1'de verilen sınır değerler içerisindedir. Bu çimentolar kontrolçimentolarına göre 7 ve 28 günde eğilme ve basınç dayanımındadüşüşlere neden olmakla birlikte, ilerleyen yaşlarda onlara çok yakınyada onlardan daha yüksek değerler vermişlerdir. Ayrıca PKÇ'lerinkullanıldığı harçların rötre ve sülfat genleşme değerlerinde de önemlidüşüşler gözlenmiştir.Sonuç olarak araştırma, Erzincan ve Nevşehir yöresi pomzalarınınçimento üretiminde çimento ağırlığının maksimum %20'si oranındapuzolanik katkı maddesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.Bilim Kodu : 714.1.143Anahtar Kelimeler : Pomza, katkılı çimento, puzolan, harçSayfa adedi : 158Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
USABILITY OF ERZINCAN AND NEVSEHIR REGIONS PUMICES INCEMENTITIOUS SYSTEMS(PhD. Thesis)Hayati ULUSUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTIn this study, usability of pumice which Turkey is known to have largedeposits, as an pozzolanic admixture in the cement production wasinvestigated. Before the production of blended cements chemicalcompositions, physical properties, mineralogical properties, microstructures and pozzolanic activity of pumices supplied form Erzincanand Nevşehir regions were determined.In blended cements, while pumice were changed 10, 20, 25, 30 and 40 %(by weight of cement), gypsum was fixed at 5 %. Thus, five differenttypes of pumice added cements (PKÇ) and five different types ofpumice replaced cement (PO Ç) were obtained for each pumice type.Effects of use of pumice in the cement to chemical composition,specific weight, finenes, normal consistency, setting times, soundness,autoclave expansion of cement and water requirement, dryingshrinkage, sulfate expansion, flexural and compressive strength ofmortars produced with these cements were investigated byexperimentally. Results, taken from these testes, were compared withthe results taken from control cements PC 42,5, PKC 32,5 and mortarsproduced by using these cements.Chemical compositions and physical properties of PKÇ and PO Ç areconvenient to TS EN 197-1. These blended cements caused to decreasein flexural and compressive strengths with respect to control cementsat early ages (7-28 days), but later ages (90-360 days) gave closervalues to control cements or higher values than control cements.Besides, importanat decreases were observed in the drying shrinkageand sulfate expansion values of mortars produced with PKÇ.As a result, investigation showed that, Erzincan and Nevşehir pumicescould be used in the production of blended cement up to 20 % ofcement weight as a pozzolanic additive material.Science Code : 714.1.143Key Words : Pumice, blended cement, pozzolan, mortarPage Number : 158Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ