Sülfat indirgeyici bakterilerin (SRB) metal alaşımlarına korozyon etkisinin incelenmesi
Corrosive effects of sulphate reducing bacteria (SRB) on metal alloys
  1. Tez No: 196665
  2. Yazar: MEHMET TAMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, sülfat indirgeyici bakterilerin (SRB) petrol borularında kullanılançeliğin korozyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar, çeliğinkorozyon potansiyeline enzimatik aktivitenin etkisi, farklı ortamlarda korozyonhızlarının kütle kaybı yöntemi ile tespiti, çeliğin yapay deniz suyu ortamındakikorozyonuna hidrojen peroksit ve SRB içeren enjeksiyon suyunun etkisi, SRBiçeren yapay deniz suyu ortamına kirletici olarak sülfür ve amonyum iyonuilavesinin etkisi, kirletici ve SRB içeren ortamlara glutaraldehit ilavesininkorozyon hızına etkisi şeklinde ana başlıklar altında toplanabilir.Korozif etkilerin belirlenmesinde Tafel ekstrapolasyonu ve lineer polarizasyonyöntemleriyle belirlenen korozyon hızları kullanılmış olup, deney sonuçlarındanmatematiksel bir model çıkarılmaya çalışılmıştır.Bilim Kodu : 912.1.092Anahtar Kelimeler : Korozyon, Mikrobiyolojik korozyon, MIC, Çelik, Sülfatindirgeyici bakteri, SRB, GlutaraldehitSayfa Adedi : 113Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mübeccel Ergun
Özet (Çeviri)
In this study, corrosive effects of sulphate reducing bacteria on the steel usedthe petrol pipe lines were investigated. The main titles of this study are theeffect of enzymatic activity on the corrosion potential of the steel, thedetermination of corrosion rates of the steel using weight loss method indifferent environments, the effect of hydrogen peroxide and injection water withSRB on the steel corrosion in artificial seawater, the effect of sulphide andammonium ions as pollutants on the steel corrosion in the artificial seawaterwith SRB, and also the effect of glutaraldehyde addition on the steel corrosionin the medium with SRB and pollutants.The Tafel extrapolation and linear polarisation methods were used in thedetermination of the corrosive effects and the mathematical models were triedto obtain from the test results.Science Code : 912.1.092Key Words : Corrosion, Microbial corrosion, MIC, Steel, Sulphatereducing bacteria, SRB, GlutaraldehydePage Number : 113Adviser : Prof. Dr. Mübeccel Ergun