Sülfat indirgeyici bakterilerin (SRB) neden olduğu korozyon üzerine biyositlerin etkisi
The study for effects of biocides on the corrosion caused by sulphate reducing bacteria (SRB)
  1. Tez No: 184795
  2. Yazar: SUNA AĞRIDAĞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ivSÜLFAT ND RGEY C BAKTER LER N (SRB) NEDEN OLDUĞUKOROZYON ÜZER NE B YOS TLER N ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Suna AĞRIDAĞIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETMetallerin bulundukları ortamdaki reaksiyonlar nedeniyle bozunmayauğraması olayına korozyon denir. Mikrobiyolojik korozyon ya dabiyokorozyon metallerin yüzeylerindeki bozunmanın biyofilm nedeniylehızlanması olayıdır.Bu çalışmada, sülfat indirgeyici bakterilerin petrol borusu çeliği üzerinekorozif etkisi incelenmiştir. Korozif etkilerin belirlenmesinde Tafelekstrapolasyon yöntemi ve lineer polarizasyon yöntemi kullanılmıştır.Yapılan çalışmalarda yapay deniz suyu (YDS) ortamı ve bir hacim SRB'lienjeksiyon suyu içeren beş hacim YDS ortamı olmak üzere iki farklıortam kullanılmıştır.YDS ortamında çeliğin korozyonuna, SRB içeren enjeksiyon suyununetkisi, 10-50 ppm glutaraldehit (GA) etkisi, kirletici olarak 10-200 ppmsülfür iyonu (S=) etkisi, 20-200 ppm S= ve 10-250 ppm GA etkisiincelenmiştir. YDS ortamında sülfür ilavesi ile korozyon hızının yaklaşıküç kat arttığı gözlenmiş, sülfür kirliliği bulunan ortamda inhibitör olarakGA kullanımının korozyon hızını azalttığı bulunmuştur.vBir hacim SRB'li enjeksiyon suyu içeren beş hacim YDS ortamındaçeliğin korozyonuna, kirletici olarak 10-200 ppm S= etkisi, inhibitörolarak 10-50 ppm GA, 10-250 ppm tetra n-bütil amonyum iyodür (TBA ),10-250 ppm tetra bütil amonyum bromür (TBAB) etkisi, 20-200 ppm S=ve 10-250 ppm GA, 10-250 ppm TBA , 10-250 ppm TBAB etkisiincelenmiştir. Sülfür ilavesi ile korozyon hızının yaklaşık bir buçuk katarttığı, sülfür içeren ve içermeyen SRB'li YDS ortamında biyositlerinkorozyon hızını düşürdüğü gözlenmiştir.Bilim Kodu : 912.1.023Anahtar Kelimeler : Korozyon, Mikrobiyolojik korozyon, MIC, Çelik,Sülfat indirgeyici bakteri, SRB, BiyositSayfa Adedi : 76Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mübeccel ERGUN
Özet (Çeviri)
viTHE STUDY FOR EFFECTS OF BIOCIDES ON THE CORROSIONCAUSED BY SULPHATE REDUCING BACTERIA (SRB)(M.Sc. Thesis)Suna AĞRIDAĞIGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTCorrosion is a deterioration of metals reactions because of in theirenviroment. Microbiological corrosion is the acceleration ofdeterioration on metals because of biofilm.In this study, corrosive effects of sulphate reducing bacteria (SRB) onthe petroleum pipe steels were investigated. The Tafel extrapolationmethod and lineer polarisation method were used in the determinationof corrosive effects. In this studies two types of enviroment were used;artificial sea water enviroment (YDS), five volume YDS enviromentincluding one volume SRB injection water.In YDS enviroment, the effects of SRB injection water, glutaraldehyde(GA), sulphide ions as a pollutant, sulphide ions and glutaraldehydewere investigated. It is observed that corrossion rate approximatelytrebled by sulphur addition, and it is found that in sulphur pollutedenvironment the usage of GA as the inhibitor has decreased thecorrossion rate.viiIn five volume YDS enviroment included one volume SRB, the effects ofsulphide ions as a pollutant, the effects of biocides, the effects ofsulphide ions and bicides were investigated. It is observed thatcorrossion rate approximately one and a half fold by the help of sulphuraddition and the usage of biocides have decreased the corrossion ratein this enviroment and sulphur polluted environment.Science Code : 912.1.023Key Words : Microbial corrosion, MIC, SRB,Sulphate reducing bacteria, BiocidePage Number : 76Adviser : Prof. Dr. Mübeccel ERGUN