Helikopter pilot eğitimi başlangıç safhasında simülatör kullanımının incelenmesi
Analysis of the use of simulators in the beginning phase of helicopter pilot training
- Tez No: 196680
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURETTİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Helikopter pilotu yetiştirilen Kara Havacılık Okulu'nda simülatörler, pilot adaylarınınve pilotların helikopter uçurmasının benzetimini yaparak grafiksel olarak sunarlar.Gerçekte helikopterle eğitim uçuşu yapmak oldukça pahalı ve riskli bir süreçtir.Simülatörle yapılan uçuş eğitimlerinde pilot ve helikopter hataları tespit edilerekgiderilmesi çok kolaydır. Yapılan hatalar, kolaylıkla tekrarlanarak giderilmektedir.Kara Havacılık Okulu'nda yürütülen pilot temel kurslarında Temel Alet ve Radyo Aletuçuşu safhasında etkili olarak kullanılan simülatörlerin başlangıç safhasında dakullanılmasıyla, kumandaların basit ve müşterek etkileri konusunda yeterli gelişimkaydedemeyip havır uçuşunu gerçekleştiremediklerinden dolayı kurstan ayrılanpilotların sayısının azaltılabileceği ve simülatör eğitiminin aynı zamanda muhtemelkazaların önlenmesinde etkisinin büyük olduğu gözlemlenmiştir.Bilim Kodu : 702.3.006Anahtar Kelimeler : Simülasyon, Simülatör, Helikopter pilot eğitimi,Simülatör ve kazalara etkisiSayfa Adedi : 72Tez Yöneticisi : Öğr.Gör.Dr.Nurettin TOPALOĞLU
Özet (Çeviri)
Simulators utilized at Army Aviation School where helicopter pilots are brought upprovide a graphical environment for simulating the flight of helicopters by pilotcandidates and pilots. In reality, training with helicopters is a rather expensive and riskyprocess. During flight trainings conducted with simulators, it is easy to determine andfix pilot and helicopter faults. Faults are fixed by repeating the trainings over and overagain. It have been observed that, during the Basic Pilot Course carried out in ArmyAviation School, the use of the simulators in the beginning phase, in addition to BasicInstrument and Radio Instrument flight phases in which simulators have been utilizedeffectively, could reduce the number of pilot candidates leaving the course by failing tosucceed hover flight due to lack of adequate improvement on simple and joint effects ofthe controls and, at the same time, training with simulators has a great effect inreducing accidents.Science Code : 702.3.006Keywords : Simulator, Simulation, Helicopter Pilot Training,Simulators and their effect on accidentsNumber of Pages : 72Thesis Advisor : Dr.Nurettin TOPALOĞLU