Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi'ndeki Meloidae (Coleoptera) örneklerinin değerlendirilmesi
The study of the specimens of Meloidae (Coleoptera) in Gazi University Zoology Museum
- Tez No: 196693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde bulunan Türkiye'ninçeşitli bölgelerinden farklı tarihlerde toplanan toplam olarak 1113 örnekdeğerlendirilerek 15 cinse ait 59 tür ve 2 alttür tespit edilmiştir.Bunlardan Alosimus brevicornis (Abeille de Perin, 1880) ve CerocomaDvoÅák, 1993 türleri Türkiye faunası için ilk kezalbopilosakaydedilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen taksonların teşhisanahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları ileyayılış haritaları ve her bir türün fotoğrafları verilmiştir.Bilim Kodu : 203.1.058Anahtar Kelimeler : Coleoptera, Meloidae, Fauna, Sistematik, Morfoloji,TürkiyeSayfa Adedi : 16Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah HASBENL
Özet (Çeviri)
In this study, 1113 specimens were evaluated which are existed at TheZoological Museum of Gazi University and are collected different dateand various district of Turkey, determined that 59 species and 2subspecies of totally 15 genus were recorded. Alosimus brevicornis(Abeille de Perin, 1880) and Cerocoma albopilosa DvoÅák, 1993 fromthese is a new record to the Fauna of Turkey. As the result of this studyidentification keys, descriptions, information about localities,distribution in World and Turkey with distribution maps andphotographs of each species were given.Science Code : 203.1.058Key Words : Coleoptera, Meloidae, Fauna, Systematic, Morphology,TurkeyPage Number : 162Adviser : Assoc. Prof. Dr. Abdullah HASBENL