Parametrik baskakov durrmeyer tip operatörler ile yaklaşım
Approximation by parametric baskakov durrmeyer type operators
  1. Tez No: 884336
  2. Yazar: NADİRE FULDA ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde [0,∞) aralığında toplamsal integral tip operatörlerin belli bir ailesinin parametrik genelleştirmesi tanımlandı. İlk olarak test fonksiyonları ve merkezi momentleri elde edildi. İkinci olarak süreklilik modülü, Peetre K-fonksiyoneli ve Lipschitz sınıfından olan fonksiyonlar yardımıyla yaklaşım hızı incelendi. Ayrıca bu operatörler için Voronovskaja tip teorem verildi. Daha sonra ağırlıklı yaklaşım özellikleri incelenerek ağırlıklı süreklilik modülü cinsinden yaklaşım hızı elde edildi. Son olarak operatörlerin bazı fonksiyonlara yakınsaklığı grafikler yardımıyla resmedildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a parametric extension of a certain family of summation-integral type operators which are defined on the interval [0,∞) is introduced. Firstly, test functions and central moments are obtained. Secondly, the rate of convergence is given with the help of modulus continuity, Peetre K-funcitonal and functions of the Lipschitz class. Also, we demonstrate Voronovskaja type theorem for the operators. Moreover we investigate weighted approximation properties for these operators and estimate the rate of convergence are investigated. Finally, the convergence properties of the operators to some functions are illustrated by graphics.