Karaman ili (merkez ilçe) ağaç ve çalılarının mikrofungusları
The microfungi of tress and shrubs in Karaman province (central district)
  1. Tez No: 196695
  2. Yazar: MEHMET YILDIZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ELŞAD HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
KARAMAN L (MERKEZ LÇE) AĞAÇ VE ÇALILARININM KROFUNGUSLARI(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet YILDIZBAŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOCAK 2006ÖZETBu araştırma, Karaman ili merkez ilçe sınırları içerisinde 2004-2005 yıllarıarasında yapılmıştır. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda, 45 farklıkonukçuda gelişen 150 tür mikrofungus tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan butürlerin mantarlar alemindeki dağılımı: Ascomycota (1 sınıf, 4 altsınıf, 10 ordo,19 familya, 30 genus ve 46 tür), Basidiomycota (1 sınıf, 1 ordo, 4 familya, 6genus ve 8 tür), Deuteromycota (2 sınıf, 4 ordo, 5 familya, 34 genus ve 96 tür)şeklindedir. Konukçular bakımından mikrofunguslarca en zengin familyalarFagaceae (87 tür) ve Rosaceae familyaları (23 tür) dır. Diğer konukçu familyaüyelerinde ise 1-10 arasında değişen mikrofungus türü gelişmektedir. Buaraştırma sonucunda, 11 genus ve 95 tür ülkemiz için yeni kayıt olarak tespitedilmiştir. Mikrofungusların %10'u obligat parazit, %8'i patojen ve %82'sisaprotroftur. Mikrofunguslar ile konukçu bitkiler arasında karşılıklı konsortifilişkiler; negatif, pozitif, antagonist ve indifferent (nötr)'tir. Mantarların%52,6'sı renkli sporlulara aittirler. Bunlar kserofil habitatlarda, güney vegüney doğu yamaçlarda yaygındırlar. Ormanlarda, kuzey ve kuzey batıyamaçlarda renksiz sporlu yada hafif renkli sporlu mantarlar bulunmuştur.Bilim Kodu : 203Anahtar Kelimeler : Karaman, Mikrofungus, Yeni KayıtSayfa Adedi : 140Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Elşad HÜSEY N
Özet (Çeviri)
THE MICROFUNGI OF TREES AND SHRUBSIN KARAMAN PROVINCE (CENTRAL DISTRICT)(M.Sc. Thesis)Mehmet YILDIZBAŞGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTThis research was carried within the boundaries of central district of Karamanprovince between the years of 2004 and 2005. As a result of the study, 150microfungi growth on 45 different host plants have been distinguished. Theidentified species of the Kingdom Fungi are: Ascomycota (1 class, 4 cubclassis, 8orders, 19 families, 30 genera and 46 species), Basidiomycota (1 class, 1 order, 4families, 6 genera and 8 species) and Deuteromycota (2 classis, 4 orders, 5 families,34 genera and 96 species).With regard to microfungi, the richest families are Fagaceae (87 species) andRosaceae (23 species). We have also distinguished microfungi which vary from 1 to10 species on the other family members. In result, 11 genera and 95 species havebeen identified as new records for Turkey.Large part of the identified micromycetes 82% are saprotrophs, 8%- patogenicfungi and 10% obligate parasites. The recorded microfungi revealed differentconsort relationships with their host plants. This consort relationships werepositive, negative, indifferent and antagonistic.The 52,6% of microfungi have been colour spores. These fungi distributed inxerophilic habitats, on south and south-east slopes. In forests, humidity andshading areas, also on north and north-west slopes were registered the microfungiwith colourless or slightly colour spores.Science Code : 203Key Words : Karaman, Microfungi, New recordPage Number : 140Adviser :Prof. Dr. Elşad HÜSEY N