Rize-İyidere deresindeki agregaların hazır beton üretiminde kullanılabilirliği
Usability of aggregate has been provided from Rize-İyidere in ready mixed concrete
  1. Tez No: 196694
  2. Yazar: MURAT YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA DORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Rize ili yidere ilçesi deresinden elde edilen malzemenin kalitesinibelirleyerek hazır betonda kullanılabilirliğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Çalışmada, yidere deresindeki üç agrega ocağı işletme sahasından alınan doğalagrega örnekleri üzerinde aşağıda belirtilen agrega ve beton deneyleri TSEstandartlarına uygun olarak yapılmıştır. Agrega ocağından TS 707'ye uygunolarak alınan agrega numuneleri üzerinde agreganın granülometrisi, özgülağırlık, su emme oranı, ince madde oranı, hafif madde oranı, gevşek ve sıkışıkbirim hacim ağırlık tayini, organik madde tayini, yüzey nemi oranı, donmaçözünmeye dayanıklılık, aşınmaya dayanıklılık, yassılık indeksi deneyleriyapılmıştır.Deney sonuçlarının standart değerlere uygun olduğu gözlenmiştir. Bulunandeğerlere göre agregalar hazır beton üretiminde kullanılabilir özelliktedirler.Bilim Kodu : 714Anahtar Kelimeler : Agrega, Hazır BetonSayfa Adedi : 84Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Atila DORUM
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine the usability of the material obtained fromCity of Rize District of Iyidere in the ready mixed concrete.This study has been made by accomplishing aggregate and concrete testsappropriated to the TSE standards on the aggregate samples has been takenfrom the three different establishment area. On the Aggregate samples has beenobtained from the aggregate establishment appropriating to TS 707 test offrozen, durability, and durability against friction, designation of organicmaterial, and light and congested unit weight, rate of light material, tin materialrate, water absortion rate, specific wight and granulometry of the aggregate.Appropriation of the tests to the standard values is observed. According to thevalues found these aggregates are usable in ready mixed concrete production.Science Code : 714Key Words : Aggregate, Ready Mixed ConcretePages Number : 84Adviser : Associate Prof. Dr. Atila DORUM