İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme sistemi
Performance evaluation system in human resource management
- Tez No: 196696
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
iiiİNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDEPERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ(Yüksek Lisans Tezi)Orkun ÖZSOYGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜARALIK 2005ÖZETPerformans olgusu, işin niteliklerine ve gereklerine uygunolarak önceden belirlenmiş bir ölçütün üzerindeki çalışma deresiolarak ortaya çıkar. Bireyin yaptığı her çalışma, başarısız ya dabaşarılı olarak nitelendirilir. Bu yapılmadığı takdirde, her işgörenin aynı kefeye konması durumu söz konusu olur. Bu da,örgütsel adaletin oluşmasını engeller. Ek olarak, örgütiçerisindeki işlemlerinin niteliğinin tanımlanması ve işgörenlerin başarılarının değerlenmemesi, hem örgütü hem deiçinde bulunduğu toplumu olumsuz yönde etkiler. Ayrıca böyle birdurumda örgütün verimlilik ve varlığını koruma amaçlarının aksinehareket edilmiş olacaktır.İşte bu perspektif doğrultusunda, bu çalışmada performansdeğerlendirme konusuna genel bir bakış gerçekleştirilmiştir.Bilim Kodu 906 1.039Anahtar Kelimeler Performans, performans değerlendirmeSayfa Adedi 85Tez Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
ivPERFORMANCE EVALUATİON SYSTEM IN HUMANRESOURCE MANAGEMENT(M.Sc. Thesis)Orkun ÖZSOYGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTThe performance facts points out as a determined criterion on awork degree of job quality and its requirements. The job, that isdone, is qualified as if successed or not, in the event of that notdone, we will have seen every workman in the same scale atbalance. This will obstruct the organizational justice , also if wedon't describe the quality of operation and don't evaluate thesuccesses of workmen we will effect both the organization andthe society in a negative side. Moreover, this will be a job doneagainst of productivity at organization and its instinct so in thisperspective direction we realize a general sight of workperformance.Science Code : 906 1.039Key Words : Performance, performance evaluationPage Number: 85Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT