Yeni 1,4-bis [3-(2-hidroksi-1-naftaldimin)propil piperazin ve 1,8-bis(2-hidroksi-1-naftaldimin)-p-mentan schiff bazlarının ve Cr(III), Fe(III), Co(III) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structural characterization of Cr(III), Fe(III), Co(III) complexes with new 1,4-bis[3-(2-hydroxy-1-naphtaldimine)propyl] piperazine and 1,8-bis(2-hydroxy-1-naphtaldimine)-p-menthane schiff bases
  1. Tez No: 196698
  2. Yazar: EREN KESKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
YENİ 1,4-BİS[3-(2-HİDROKSİ-1-NAFTALDİMİN)PROPİL]PİPERAZİN VE1,8-BİS(2-HİDROKSİ-1-NAFTALDİMİN)-p-MENTAN SCHİFFBAZLARININ VE Cr(III),Fe(III),Co(III) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ,YAPILARININ AYDINLATILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Eren KESKİOĞLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞubat 2005ÖZETBu çalışmada 1,4-bis ( 3-aminopropil ) piperazin ( bapp) , 1,8-diamino -p-mentan(dam) ile 2-hidroksi-1-naftaldehit (naf) `in iki yeni Schiff bazı : 1,4-bis[3-(2-hidroksi-1-naftaldimin) propil] piperazin(bappnaf) ve 1,8-bis(2-hidroksi-1-naftaldimin)-p-mentan(damnaf) bileşikleri elde edilmiştir. bappnafve damnaf bileşiklerinin yapısı element analizi ve spektroskopik yöntemlerleaydınlatılmıştır. Ayrıca bu Schiff bazlarının genel formülü [ML(H2O)x]Cl•yH2O(M=Cr(III),Fe(III) ve Co(III), x=0-2, y=0-3) olan kompleksleri sentezlenmiş,yapıları element analizi, spektrometrik yöntemler, mağnetik duyarlık, iletkenlikve TG/DTA yöntemleriyle belirlenmiştir. Kompleksler monomerik yapıdadır.Fe(III) komplekslerinde koordinasyon sayısı altı iken diğer komplekslerdekoordinasyon sayısı dörttür.Bilim Kodu : 201. 1.005Anahtar Kelimeler : 1,4-bis(3-aminopropil)piperazin, 1,8-diamino-p-mentan,Schiff bazı, metal kompleksleriSayfa Adedi : 66Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Birgül ERK
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND STRUCTURAL CHARACTERIZATION OFCr(III),Fe(III),Co(III) COMPLEXES WİTH NEW 1,4-BİS[3-(2-HYDROXY-1-NAPHTALDIMINE)PROPYL]PIPERAZINE AND 1,8-BIS(2-HYDROXY-1-NAPHTALDIMINE)-p-MENTHANE SCHIFF BASES(M.Sc. Thesis)Eren KESKİOĞLUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2005ABSTRACTIn this study, two new Schiff bases: 1,4-bis[3-(2-hydroxy-1-naphtaldimine)propyl] piperazine(bappnaf) and 1,8-bis(2-hydroxy-1-naphtaldimine)-p-menthane (damnaf) were obtained using 1,4 -bis ( 3 -aminopropyl ) piperazine(bapp) , 1,8 - diamino- p - menthane (dam) and 2-hydroxy-1-naphtaldehyde.The structure of bappnaf and damnaf Schiff bases have been determined withelement analysis and spectroscopic methods. In addition complexes havinggeneral formula, as [ML(H2O)x]Cl•yH2O (M=Cr(III),Fe(III) and Co(III), x=0-2,y=0-3), of these Schiff bases were synthesized and their structures weredetermined element analysis , spectrometric methods , magnetic susceptibility,molar conductivity and TGA / DTA methods. These complexes are monomeric.The coordination number of other complexes is four while the coordinationnumber of Fe(III) complexes is six.Science Code : 201. 1.005Key Words :1,4-bis(3-aminopropyl)piperazine,1,8-diamino-p-menthaneSchiff base, metal complexesPage Number : 66Adviser : Prof. Dr. Birgül ERK