Güneş enerji sistemlerinde kullanılan dairesel borulu kollektör ile oval borulu kollektörlerin deneysel incelenmesi
The experimental examination of collectors with curcilar pipes and elliptic pipes comparatiuely in solar energy
  1. Tez No: 196699
  2. Yazar: HASAN DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GÜNEŞ ENERJ S STEMLER NDE KULLANILAN DA RESEL BORULUKOLLEKTÖR LE OVAL BORULU KOLLEKTÖRLER N DENEYSELNCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Hasan DAĞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBu çalışmada ülkemizde ve dünyada çok kullanılan düzlem yüzeylikolektörlerde kullanılan boruların şeklinin değiştirilerek deneysel incelenmesiyapılmıştır.Bu sebeple bütün özellikleri aynı olan, sadece kolektör boru şekillerifarklı olan iki adet sistem yapılmıştır.Kollektörlerin birinde klasik daireselkesitli boru, diğerinde ise ısı ve basınç altında oval hale getirilmiş borularkullanılmıştır.Her iki sistemde aynı şartlarda on gün boyunca deneyleryapılmıştır. Yapılan deneylerden çıkan sonuç oval borulardan yapılmışkolektörün verimi %46,34 , dairesel borulu kolektörün verimi ise %43,84olarak tespit edilmiştir.Bu sonuçlara göre kollektör yapımında kullanılandairesel kesitli borular yerine oval şekle getirilmiş boruların kullanılması ileverimin %5,7 oranında artacağı tarafımızdan tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 708.3.015Anahtar Kelimeler :Güneş enerjisi,kollektör,doğal sirkülasyon,endirek sistem,verimSayfa Adedi : 72Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
THE EXPERIMENTAL EXAMINATION OF COLLECTORS WITHCURCILAR PIPES AND ELIPTIC PIPES COMPARATIUELY IN SOLARENERGY(M.Sc. Thesis)GAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTIn this study , the experimental examination of the pipes used in plane surfacedcollectors which are very popular both in our country and in the world bychancing its shape has been done .For this reason two types of systems areformed which have same features except the collector pipe shapes.In one of thesystems a classical curcilar section pipe is used and on the other eliptic pipeswhich were shaped under heat and pressure are used. A ten days experimentshave been done with these two systems under the same conditions. According tothe results of these experiments, it is seen that the productivity of eliptic pipesused collector is 46,34% and the productivity of curcilar section used collectoris 43,84% Due to the results using the eliptic pipes will increase the productivity5,7 %, rather than curcilar section pipes while manufacturing the collectors.Science Code : 708. 3.015Key Words : Solar energy ,collector ,natural circulation, indirect system,performancePage Number : 72Adviser :Assoc.Prof.Kurtuluş BORAN