Bilgisayar destekli tasarım sürecinde disiplinler arası ilişkiler ve disiplinler arası uyumlu tasarım olanaklarının araştırılması
Research of interdisciplinary relations on the computer aided designing process and interdisciplinary harmonious planning abilities
- Tez No: 196707
- Danışmanlar: DR. TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mimari tasarım, mimarlık mühendislik disiplinleri arası bir ekip işidir.Günümüzde büyük ve kompleks hale gelen yapıların tasarlanmasında, değişikkonularda uzman kişilerin bilgi ve görüşlerine ihtiyaç vardır. Projetasarımlarının ve çizimlerin dijital ortamlarda yapılmaya başlanması ile birlikte,mimar ve çeşitli disiplinlerdeki mühendislerin bilgi alış veriş şekli de değişikliğeuğramıştır. Geleneksel yöntemlerle çalışılan dönemlerde tasarımın ancak bellibir aşamasından sonra devreye girebilen mühendislik disiplinleri, teknolojikimkanların sunduğu hızlı, kolay, zaman ve mekana bağlı kalınmayan iletişimolanakları sayesinde proje üretim sürecinin başından itibaren tasarımın içindemimar ile birlikte yer almaktadırlar. Mimar, mühendis, peyzaj gibi disiplinlerarası ilişkilerde uyumlu tasarım olanaklarının günümüz mimarlık bürolarındane ölçüde kullanıldıklarını araştırmak bu çalışmanın esas amacıdır. Buçalışmada, Ankara'daki mimarlık bürolarında bir anket çalışması yapılmışolup, bilgisayar teknolojilerinin kullanımının bürolarda ve disiplinler arasıilişkilerde ne gibi etkileri olduğu ortaya çıkartılmıştır. Buna bağlı olarak, sürecirasyonelleştirmeye yönelik yöntemler önerilmiştir.Bilim Kodu : 802Anahtar Kelimeler : Bilgisayar destekli tasarım, disiplinler arası ilişkilerSayfa Adedi : 120Tez Yöneticisi : Dr. Tayfun YILDIRIM
Özet (Çeviri)
Architectural design is a work of team which is interdisciplinary of architectureand engineering. Today, in relation with the design of the buildings turned intohuge and complex ones, the knowledge and views of the experts are needed onthe different subjects. The shape of knowledge exchange of the architects andengineers who are in various disciplinarians, has been modified by commence ofperforming the project designing and drawing in the digital environment.Engineering disciplinarians, which could go into use only following a certainphase of the building design on the period of conventional working methods,take their place, together with the architect, within the design from thebeginning of the project producing process by means of speedy and easycommunication abilities, which are not restricted by the time and place, and areoffered by the technological facilities. The essential aim of this work is toresearch to what extension the digital-synchronized designing abilities are usedamong the interdisciplinary relations, such as architecture, engineering andlandscape architecture, at the today?s architecture offices. In this work, aquestionnaire work has been applied to the architecture bureaus in Ankara, andthere are what kinds of effects concerning the usage of computer technologies inoffices and inter-disciplinary relations have been revealed. Depending on theacquired data, methods have been recommended for rationalizing the process.Science Code : 802Key Words : Computer aided design, interdisciplinary relationsPage Number : 120Adviser : Dr. Tayfun YILDIRIM