Heteropterlerin bazı türlerinde koku bezlerinin yapısı
Structure of the metathoracic scent glands of some species of heteroptera
- Tez No: 196706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Heteroptera takımına ait 8 türün metatorasik koku bezleri ışık mikroskobu,taramalı ve geçirmeli elektron mikroskobu ile incelendi. Salgının dışarıbırakıldığı buharlaşma alanları da taramalı elektron mikroskobu ile araştırıldı.Ayrıca 8 türün koku bezi salgıları erkek ve dişi bireylerde gaz kromotografi-kütle spektrometre (GC-MS) yöntemi ile analiz edildi. Buna ilaveten 8 türünmetatorasik koku bezlerinin protein profilleri SDS-PAGE yöntemi ilekarşılaştırıldı. Işık ve taramalı elektron mikroskobu ile yapılan çalışmalardaincelenen Pentatomidae, Scutelleridae, Coreidae familyalarına ait türlerinmetatorasik koku bezleri tek bir rezervuar ve bu rezervuara lateralden bağlı birçift multitübüler bez içermektedir. Lygaeidae familyasına ait türlerde ise bir çiftrezervuar ve bir çift multitübüler bez olduğu gözlendi. Buharlaşma alanlarınında türler arasında bazı farklılıklar gösterdiği gözlendi. Işık ve geçirmelielektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde rezervuar duvarında genellikleiki tip hücreye rastlanırken E. disciger (Coreidae), L. equestris (Lygaeidae), S.saxatilis (Lygaeidae) türlerinin rezervuarında tek tip hücre tespit edildi.Rezervuara bağlı lateral bezlerde de iyi gelişmiş salgı hücreleri gözlenmiştir.GC-MS ile yapılan koku bezi analizlerinde türler arasında ve erkek ve dişibireyler arasında farklı miktarlarda ve farklı yapıda kimyasal maddeler tespitedildi. SDS-PAGE yöntemi ile yapılan incelemelerde metatorasik kokubezlerinin farklı moleküler ağırlıkta proteinlerden oluştuğu gözlenmiştir.Bilim Kodu : 203.1.105Anahtar Kelimeler : Heteroptera, koku bezi, elektron mikroskop, GC-MS,SDS-PAGESayfa Adedi : 130Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yusuf KALENDER
Özet (Çeviri)
Metathoracic scent glands (MTG) of 8 species of Heteroptera were observed bylight, transmission and scanning electron microscopy. Evaporative areas wherevolatile compounds are emitted to outside were studied by transmission electronmicroscopy too. And also volatile fraction of the metathoracic scent glands ofmale and female of 8 species secretion were analyzed by capillary gaschromatography-mass spectrometry (GC-MS). Furthermore protein profiles ofthe MTG of 8 species were compared by SDS-PAGE method. Having studied bylight and electron microscopy MTG of species of Pentatomidae, Scutelleridae,Coreidae families are composed of the only one reservoir and one couple ofmultitubular glands which are flanked by lateral. Species of Lygaeidae familywere observed that MTG are composed of one couple of reservoir and onecouple of multitubular glands. Evaporation areas show some difference betweenspecies was observed. Detected by light and electron microscopy reservoir wallsof species of E. disciger (Coreidae), L. equestris (Lygaeidae), S. saxatilis(Lygaeidae) are composed of only one cell type while reservoir walls aregenarally composed of the two type cells. Observed that lateral glands linked toreservoir are composed of the secretory cells. With the analyses under GC-MSdifference amount and composition chemical compounds were detected in thescent glands of the between species and male and female adults. MTG arecomposed of different molecular weight proteins have been observed by SDS-PAGE method.Science Code : 203.1.105Key Words : Heteroptera, electron microscopy, scent glands, GC-MS,SDS- PAGEPage Number : 130Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yusuf KALENDER