Çekirdek magnetik rezonans bilgisayarlarında çoklu ÇMR puls dizilerinin kullanımı
Use of the multiple pulse NMR sequences in nuclear magnetic resonance computers
- Tez No: 196716
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA BAHÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
iiiÖZETBu çalışmada, çok-pulslu ÇMR deneylerinden INEPT ve DEPT puls dizilerinin,zayıf çiftlenimli bir IS (I=1/2, S=1/2) spin sistemi için çarpım operatörtanımlamaları, Dirac gösterimindeki spin durumları üzerine uygulanmıştır. Buuygulama, INEPT puls dizisinin kuantum bilgisayarlarındaki bir denetimli-değil (controlled-not ya da kısaca CN) mantık geçidi gibi davrandığını göstermiştir. Benzerbir süreçle, DEPT puls dizisinin de, bir değil (NOT) mantık geçidi gibi işleviolabileceği anlaşılmıştır.Ayrıca, çalışmamızda, INEPT puls dizisinin zayıf çiftlenimli bir IS (I=1/2, S=3/2)spin sistemi için çarpım operatör tanımlamaları, Dirac gösterimindeki sekiz spindurumu üzerine uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, denetimli-değil mantık geçidiçerçevesinde tartışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: ÇMR, INEPT ve DEPT Puls Dizileri, Çarpım OperatörKuramı, Denetimli-değil (CN) mantık geçidi, Değil (NOT) mantık geçidi.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTIn this work, the product operator descriptions of the INEPT and DEPT pulsesequences as the multi-pulsed NMR experiments for a weakly coupled IS (I=1/2,S=1/2) spin system have been acted on their spin states in Dirac?s notation. Thisapplication exhibits that the INEPT pulse sequence behaves like a controlled-not ( orbriefly CN) logic gate in the quantum computers. By a similar procedure, it isunderstood that the DEPT pulse sequence may have also a function like a NOT logicgate.Furthermore, in our work the product operator descriptions of the INEPT pulsesequence for a weakly coupled IS (I=1/2, S=3/2) spin system has been acted on theireight spin states in Dirac?s notation. The results obtained have been discussed in theframework of the controlled-not logic gate.KEY WORDS: NMR, INEPT and DEPT Pulse Sequences, Product OperatorTheory, Controlled-Not logic gate, NOT logic gate.