Yerel kobilerce üretilen zirai taşıt Pat Pat'ın direksiyon sisteminin incelenmesi
Re-design of the steering system of the agriculture vehicle Pat Pat produced by the local small workshop
  1. Tez No: 196715
  2. Yazar: HAMDİ TANER ÖZELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
iiiYEREL KOB LERCE ÜRET LEN Z RA TA IT ?PAT PAT?IN D REKS YONS STEM N N YEN DEN TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Hamdi Taner ÖZELERGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜNisan 2006ÖZETBu çalı ma kapsamında, öncelikle Afyon-Çobanlar, Isparta , Kırıkkale vedi er ehirlerimizin kırsal kesimlerinde yerel kobilerce üretilen, Pat-Patadıyla anılan yaygın bir kullanımı olan zirai ta ıtın ön dingili vedireksiyon sistemi otomotiv mühendisli inin güncel uygulamalarıı ı ında incelenmi ve gerekli düzeltme ve iyile tirmeler tasarlanmı tır.ncelemeye Afyon ili Çobanlar ilçesi küçük sanayi sitesinde ?Pat Pat?üreten atelye sorumlularından üretilmi ve üretilme esnasındaki ?Pat-Pat? üzerindeki inceleme ve ölçmeler yanında kamyonet ve kamyonüreten yerli bir firmadan alınan bilgiler esas olu turmu tur.Çalı ma ile, ?Pat Pat?ın direksiyon sistemi Akerman Geometrisi veAkerman 2. kuralı uyarınca yeniden boyutlandırılmı tır. Düzeltilmitasarım, adı geçen atelyelerden biri tarafından uygulanmı vesonuçların olumlu oldu u tarafımıza bildirilmi tir.ivBu çalı ma ?Pat Pat?lar üzerinde yapılacak tasarım iyile tirmeçalı malarına da bir kaynak olu turabilecek mahiyette olarakde erlendirilebilir.Bilim Kodu : 914. 1.091Anahtar Kelimeler : Ta ıt Tasarımı , Otomotiv Mühendisli i ,Otomotiv Direksiyon TasarımıSayfa Adeti : 61Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ya ar T. HONDUR
Özet (Çeviri)
vRE-DESIGN OF THE STEERING SYSTEM OF THE AGRICULTUREVEHICLE ?PAT PAT? PRODUCED BY THE LOCAL SMALL WORKSHOP(M. Sc. Thesis)Hamdi Taner ÖZELERGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYApril 2006ABSTRACTIn this study, Front axle and steering system of the agriculture vehiclecalled ?PAT PAT? produced by local small workshop and commonlyused, particularly in Afyon-Çobanlar, Isparta, Kırıkkale and other ruralregions have been examined in the light of today?s applications ofsteering system of automotive engineering and required correctionsand improvments have been designed.The study is based on both studying and measuring on themanufactured and manufacturing stage of ?PAT PAT? in the smallindustry place of Afyon?s Çobanlar couny and knowledges taken from alocal firm produced the pickup truck or lorry.With this study, the steering system of ?PAT PAT? has been calculatedin accordance with Ackermann Geometry and Ackermann 2th principle.Revised design has been applied by a previously mentioned worhshopand it has been stated that results are positives to us.viThis study can be evaluated as the heart of a written source for thedesign improvment works to be done on ?PAT PAT? vehicles.Science Code : 914. 1.091Key Words : Automotive Design , AutomotiveEngineering, Automotive SteeringDesignPage Number : 61Adviser : Prof. Dr. Ya ar T. HONDUR