Kombine taşımacılık Siirt örneği
Siirt example of multimodel transportation
- Tez No: 196725
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizin önemli sorunlarından birisinin de ulaşım sektörü olmasınedeniyle bu çalışmada devletin kısıtlı kaynakları kullanılarak yapılmış,Siirt ilinde kullanılan ve mevcut olan karayolu demiryolu hava yolupetrol ve karbondioksit boru hattı taşımacılığı, ulaştırma sistemlerininbirbirleri ile uyumlu hale getirilmesi dengenin nasıl sağlanacağıkonuları incelenmiştir. Denizyolu ulaştırması hariç bütün ulaştırmasistemleri için coğrafi şartların uygun olmasına rağmen sisteministenilen düzeyde kombine hale getirilemeyişi, kombine taşımacılıklailgili olarak altyapının türüne göre ulaştırma sistemlerinin işletmekolaylık ve ekonomik özellikleri açısından karşılaştırmaları yapılmıştır.Siirt ilinin diğer illerle irtibatı kentimizde yaşayanların sağlık huzur vegüvenliklerini ön plana çıkararak, ülkemizin ekonomik ve sosyalkalkınmasının temelini oluşturan ulaştırma sistemlerinin problemsahaları gündeme getirilmiş ve çözüm bulunmaya çalışılmıştır.Bilim Kodu : 963Anahtar Kelimeler : Kombine , Ulaştırma Sistemleri, Ulaşım SektörüSayfa Adedi : 133Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
One of major problems of our country is transportation sector.Thiswork is prepared using the limited resources of the state and includesSiirt?s currently used land, railroad ,air, petrolium and carbondioxidepipeline transportation systems and how to balance these systems tomake them adaptable with each other. Excluding sea transportation, allof these systems are avalieble with the geographical conditions. Yetthese transportations systems can not be combined at the desiredlevel. In this work , a comparision of tranportation systems according totheir infrastructure types is included. Emphasizing Siirt citizens healthand security conditions, Siirt?s transportations with the other cities ismentionet and problems related to transpotation syatems which are thebasis of our country?s and economic social development are issuedand solutions are tried to be found.Scienc Code : 963Key Words : Multimodel, Transportation Systems,Transportation SectorPage Number : 133Adviser : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL