Yabani tetraploit buğday Triticum turgidum var. dicoccoides (Körn. Schwein) popülasyonlarında genetik çeşitliliğin moleküler markörler (AFLP, RFLP) ile tespit edilmesi
Assessment of genetic diversity among the wild tetraploid wheat Triticum turgidum var. dicoccoides (Körn. Schwein) populations by molecular markers (AFLP, RFLP)
  1. Tez No: 196728
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
iiiYABAN TETRAPLO T BUĞDAY Triticum turgidum var. dicoccoides(Körn.Schwein) POPÜLASYONLARINDA GENET K ÇEŞ TL L Ğ NMOLEKÜLER MARKÖRLER (AFLP, RFLP) LE TESP T ED LMES(Doktora Tezi)Özlem ÖZBEKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETTahıl bitkilerinin akrabası olan doğal, yabani popülasyonların genetik yapısıbirçok çalışmanın konusu olmuştur. Bu çalışmaların çoğu yere bağlı genetikçeşitlilik tahminlerine odaklanmış olmasına rağmen uzun süreli varyasyonhakkındaki bilgi yıllık olarak değişmektedir ve sadece birkaç çalışmada dikkatealınmıştır. Bu çalışmanın amacı gelişmiş durum ve ekmeklik buğdayın yabaniatası olan emmer buğday, Triticum turgidum ssp dicoccoides (2n=4x=28; genomeBBAA) popülasyonlarında genetik çeşitliliği yere ve zamana göre araştırmaktır.Genetik çeşitlilik analizinde AFLP ve RFLP teknikleri kullanılmıştır. AFLPanalizinde önce srail'de Ammiad bölgesinde altı farklı habitattan aynı örnekparselinden 1988 ve 2002 yıllarında toplanan yabani emmer buğdaypopülasyonlarında zamana göre genetik çeşitlilik 14 primer birleşimikullanılarak AFLP yöntemi ile görüntülenmiştir. Üretilen 1545 AFLPlokusunun 1088'inin (%70,4) 1988'de 1061'inin (%68,9) 2002'de polimorfikolduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vASSESSMENT OF GENETIC DIVERSITY AMONG THE WILDTETRAPLOID WHEAT Triticum turgidum var. dicoccoides (Körn. Schwein)POPULATIONS BY MOLECULAR MARKERS (AFLP, RFLP)(Philosophy of Doctorate)Özlem ÖZBEKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTGenetic structure of natural populations of wild crop relatives has been thesubject of many studies. Yet, most of these studies have focused on theestimation of spatial genetic diversity, while information on long-term variation,affected by yearly changes, has been considered only in few studies. The aim ofthe present study is to estimate the spatial and temporal genetic variation inwild emmer wheat, Triticum turgidum ssp dicoccoides (2n=4x=28; genomeBBAA), the progenitor of most domesticated tetraploid and hexaploid wheat,populations collected from Israel and Turkey. For analyzing genetic diversityAFLP and RFLP techniques were used. For AFLP analysis first temporalgenetic variation was screened in the wild emmer wheat populations collectedfrom six different habitats in Ammiad site, Israel in 1988 and 2002 with 14primer combinations by AFLP fragment analysis. Of the scored 1545 AFLPloci, 1088 (%70.4) were polymorphic in 1988 and 1061 (%68.9) in 2002.