NaCI ve KCI'ün OSL bozunma eğrilerinin karşılaştırılması
The comparison of OSL curves of NaCI and KCI
- Tez No: 196727
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
NaCl ve KCl'ün OSL BOZUNMA EĞR LER N NKARŞILAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Serap ÇATLIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2006ÖZETNa- ve K- zengini feldspatlar radyasyon doz tayinlerinde önemli örneklerdir. Buçalışmanın amacı, NaCl ve KCl'ün IRSL karakteristiklerini karşılaştırmak vebelirlemektir. Son yıllarda yapılan radyasyon dozimetri çalışmaları büyükönem kazanmıştır. Bir materyalin dozimetri olarak kullanılması büyük ölçüdesıcaklığa ve doza bağlı değişen IRSL'sine bağlıdır. Bu çalışmada, NaCl veKCl'ün IRSL karakteristikleri, laboratuvar radyasyon dozuna ve sıcaklığabağlı olarak incelendi. Dozimetri çalışmaları için en uygun olan örneğibelirlemek üzere örneklerin lüminesans özellikleri birbirleri ile karşılaştırıldı.Bilim Kodu : 202.1.108Anahtar Kelimeler : NaCl, KCl, IRSL, sıcaklığa bağlılık, doza bağlılıkSayfa Adeti : 36Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
THE COMPAR SON of OSL DECAY CURVES of NaCl and KCl(M. Sc. Thesis)Serap ÇATLIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGYFebruary 2006ABSTRACTNa- and K-rich materials are the most important samples for radiation doseassessment. The aim of this work is to compare and determine IRSLcharacteristics from NaCl and KCl samples. Recent advances in IRSL for useas naturally occurring radiation dosimeters have gained a great deal ofattention of the technique. The IRSL temperature dependence and the radiationdose response of a material have critical importance for using as dosimeter. Inthis work the IRSL characteristics from NaCl and KCl samples wereinvestigated as a function of temperature and laboratory radiation doses. Theluminescence properties from these samples were compared with each other todetermine that which sample is more suitable for dosimeter studies .Science Code : 202.1.108Key Words : NaCl, KCl, IRSL, temperature dependence, dose responsePage Number : 36Adviser : Prof. Dr. Güneş TANIR