Spectral and scattering properties of point interactions
Noktasal etkileşimlerinin tayf ve saçılma özellikleri
- Tez No: 196790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TEOMAN TURGUT, PROF. DR. ÖMER FARUK DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kuantum mekaniğinde, anlamlı bütün boyutlarda, noktasal etkileşimler kısa me-g uu ssafeli etkileşimleri modellemede ünemlidirler. Tam olarak şüzülebilirler ve katı hal,s o co uşekirdek ve atom ï¬ziğinde onemli rol oynarlar. Bu tezde, düz uzayda ve genel birc g ukompakt manifold uzerinde, iki ve uş boyutlarda noktasal etkileşimleri araştırıyoruz.ü üc s sProblem sonsuzluklar işeriyor ve ?coupling constant renormalizasyonu? yüntemiylec orenormalize edilebiliyor. ?Bound state?lerin ozelliklerini ve bulduğumuz resolvent o-gperatürünün bir Hamiltonyen tanımladığını güsteriyoruz ve tesir kesitlerini hesaplıyoruz.ou u g oHesaplarımızın bazılarını genel kompakt bir Riemannyen manifold uzerinde tekrar e-üdiyoruz ve problemi küre uzerinde ve hiperbolik düzlemler H 2 ve H 3 'te şüzüyoruz. Enuü u co uson olarak da bazı nümerik ürnekler veriyoruz.u o
Özet (Çeviri)
Point interactions in all relevant dimensions are important to model short rangeinteractions in quantum mechanics. They are exactly solvable and play an importantrole in solid state, nuclear and atomic physics. In this thesis, we investigate point inter-actions on ï¬at space and on a general compact manifold in two and three dimensions.The problem contains divergences and they can be renormalized using the couplingconstant renormalization method. We derive the properties of the bound states, provethat the resolvent operator that we have found deï¬nes a Hamiltonian, and calculatescattering cross sections. We repeat some of our calculations on a general compactRiemannian manifold and solve the same problem on a sphere and hyperbolic planesH 2 and H 3 . At the end we give some numerical examples.