Analysis and solution of cardinality constrained quadratic portfolio optimization problem using eigen portfolios
Küme boyu kısıtlı olan karesel portföy eniyileme probleminin özyöney portföyleri kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 196798
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu calışmanın ana hedeï¬ Portfüy Eniyilemesi konusundaki klasik Markowitz or-şs otalama varyans karesel programlama modelinin daha basit, eşdeğer bir modele dünüştü-sg o us urülmesi ve bu sayede küme boyu ve en az alım-satım kısıtları gibi gerekşi tamsayı kısıtlaru u cmodele eklendiğinde optimizasyon yazılımı gereksinimi aşısından daha mütevazi veg c uyaygın kullanımlı paketlerle cozülebilir alternatif bir modelin elde edilmesidir. Dünü-şü u ouşumü tanımlayan matrisin kolonlarnı Markowitz'in modelinindeki varyans kovaryanssü umatrisinin ozvektürleri oluş turmaktadır.ü o sProblemi zorlaştıran gerşekşi tam sayı kısıtlarının bulunduğu ve bulunmadığı du-s cc g grumlarda da dünüştürülmüş model ile Markowitz'in klasik modelinin karşılaştırmaların-o us u u us ssda iki yol izlenmiştir. Birinci yolda, iki yaklaşımın da standard en iyileme teknikleri iles scozülüp harcadıkları işlemci zamanları karşılaştırılmış; ikinci izlenen yolda ise dünüşum-şü u u s ss s o usüden sonra, yeni modelin amaş fonksiyonunun ayrışabilir hale gelmesinden faydalanılmış-c s stır. Yeni amaş fonksiyonunun parşalı doğrusal fonksiyonlarla yaklaşıklanması ile eldec c g sedilen doğrusal amaş fonksiyonlu model ile Markowitz'in karesel amaş fonksiyonlu mod-g c celinin cozümlerinin yaklaşıklama hatası ve işlemci zamanı yünlerinden karşılaştırılmasışü u s s o ssikinci yolu tanımlamaktadır.Sonuş olarak, dünüştürülmüş modelin basit yapısı ve parşalı doğrusal fonksiyon-c o us u u us c glarla yaklaşıklanmaya aşıklığı hem excel-solver gibi daha yaygın kullanımlı paketlerles cgcozülebilirliğini arttırmakta, hem de ilave tamsayı kısıtların klasik ortalama-varyansşü u gmodelinin cozümünü cok zorlaştırması sorununu büyük olşude bertaraf etmektedir.şü u u u ş s u u ü cü
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to simplify the classic Markowitz quadratic portfoliooptimization model by transforming it into an equivalent but simpler optimizationmodel so that when additional realistic constraints, such as cardinality and minimumtrading constraints, are added to the model, the transformed model can be solvedwith widely available MIP solvers. The columns of the matrix that deï¬nes the lineartransformation of variables are the eigen vectors of the sample covariance matrix foundin the objective function of the Markowitz classic model.The classic model and the transformed model with and without realistic addi-tional constraints are compared. During the comparison, two directions are followed.The ï¬rst one is to compare both models in terms of their solution times required bythe exact optimization techniques. Second direction followed is to approximate theseparable objective function of the transformed model with piecewise linear functionsand to compare the classic model that has a quadratic objective function with thetransformed model that has a linear objective function in terms of the approximationerror and their solutions times.To sum up, due to the simple structure of the transformed model and its separableobjective function, cardinality constrained quadratic optimization model can be solvedthrough solvers that are widely used by practitioners such as Excel Solver.