Optimization framework for simultaneous transmit and receive operations in wireless local area network
Kablosuz yerel alan ağında eş zamanlı iletim ve alım eniyilemesi
  1. Tez No: 731961
  2. Yazar: EGE BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tam çift yönlü iletişim teknolojisi, eşzamanlı iletimlerle ağ kapasitesi artırma etkisiyle kablosuz ağ operatörlerinden büyük ilgi görmektedir. Buna karşın; istasyonlar arasındaki yakın mesafe kaynaklı çakışma sorunu, eşzamanlı gönderme ve alma modunu kablosuz ağlara dahil etmeyi zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, erişim noktalarının tam çift yönlü sinyal iletimlerini en az maliyetle gerçekleştirilebilme motivasyonu doğrultusunda sinyal iletimlerinin son tamamlanma süresini enazlama yöntemi sunulmuştur. En son tamamlanma süresini enazlamak amacıyla eşzamanlı operasyonları en üst düzeye çıkaran iletim çizelgelemesi hedeflenmiştir. Problem tekli ve çoklu eşzamanlılık seçenekleri ayrıştırılarak ikisi için de çözümlenmiştir. Tek eşzamanlılık varsayımında sezgisel algoritma yönteminin yanı sıra çizelgelemeye dayalı karma tamsayılı doğrusal programlama formülasyonı geliştirilmiştir. Problemin iki ayrık arz ve talep kümeleri arasındaki eşleşme sayısını maksimuma çıkarma amacında yorumlanmasıyla, eşleştirmeye dayalı tamamen tek modüler doğrusal programlama modeli sunulmuştur. Aynı zamanda, Hopcroft-Karp algoritması maksimum iki parçalı grafik eşleştirmesi için kullanılmıştır. Çoklu eşzamanlılık için ise akış tabanlı tamsayı modeli ve doğrusal gevşetme modeli oluşturup kesişme noktalarının sayısal özellikleri kanıtlanmıştır. Ek olarak, istasyonlara zaman sınırı eklenerek karma tamsayılı doğrusal programlama modeli ve sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Tek eşzamanlılık varsayımında istasyonların toplam gecikme süresini enazlama probleminin NP-zorluğu kanıtlanmıştır. Formülasyonların performansını ölçmek için sayısal analizlerle birlikte duyarlılık analizi de yapılarak problem parametrelerinin en iyi çözüm değeri ve süreleri üzerindeki etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Full duplex communication technology draws substantial interest among wireless network operators due to its ability to increase the network capacity through concurrent transmissions. Despite this advantage, interference issue caused by close distances between stations makes it challenging to integrate simultaneous transmit and receive mode into wireless networks. Motivated by the objective of minimal overhead in full duplex transmissions of access points, we provide an optimization framework to minimize the latest completion time of transmissions. In this problem, we aim to find an optimal schedule of transmissions that maximizes concurrent operations in order to reduce the makespan. We formulate the problem for both single and multiple concurrency assumptions separately. For single concurrency, we provide a mixed integer programming (MIP) model using scheduling based formulation along with a greedy heuristic. Modeling the problem as a matching problem between two disjoint sets of supplies and demands, we develop a linear programming (LP) model with a totally unimodular constraint matrix. We utilize Hopcroft-Karp algorithm for solving the resulting maximum cardinality bipartite matching problem. For multiple concurrency; we formulate a flow based integer programming model, demonstrate properties of the extreme points in its LP relaxation, develop valid inequalities and optimality cuts. As an extension, we add due dates for each station to complete their transmissions and formulate an MIP model and develop an algorithm for this variant. Additionally, we provide a proof for NP-completeness of minimum total tardiness problem with single concurrency. To evaluate the performance of the proposed formulations, we perform a range of computational experiments. Finally, we conduct sensitivity analyses to evaluate the effects of the parameters on the objective value and the solution times.