Spinocerebellar ataxias 8, 12 and 14 in Turkey: Molecular bases and genetic analyses
Türkiye'de spinoserebellar ataksi 8, 12 ve 14: Moleküler temelleri ve genetik analizleri
  1. Tez No: 196852
  2. Yazar: NAZAN SANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZLI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETTÜRK YE'DE SP NOSEREBELLAR ATAKS 8, 12 VE 14:MOLEKÜLER TEMELLER VE GENET K ANAL ZLERSpinoserebellar ataksiler (SCA) otozomal dominant geçiş gösteren, klinik ve genetikolarak heterojen yapıya sahip bir nörodejeneratif hastalık grubudur. SCA alt-tiplerininklinik bulguları büyük oranda örtüştüğünden, ve her bir SCA alt-tipi içerisinde bile yüksekoranda klinik çeşitlilik gözlendiğinden, genetik analiz ayırıcı tanı için gereklidir. SCA alt-tiplerinin yaygınlığı toplumlar arasında değişir, dolayısı ile genetik analiz topluma özgüSCA dağılımına göre yönlendirilir. Bu çalışma, daha önce en yaygın altı SCA alt-tipi(SCA1, 2, 3, 6, 7 ve 17) için taranan Türk hastalarındaki SCA8, SCA12 ve SCA14'ündağılımını incelemektedir. PCR ve GeneScan analizi kullanılarak hem SCA hastalarındahem de sağlıklı kontrollerde SCA8 ve SCA12 moleküler analizleri yapıldı. Henüz tamolarak bilinmeyen moleküler yapısı nedeniyle SCA8 analizi sadece bilimsel bir amaçlagerçekleştirildi. Sonuçlar, bu tez çerçevesinde incelenen SCA hastalarının ve sağlıklıkontrollerin tekrar artışı gösteren SCA8 ve SCA12 aleli taşımadığı yönündedir. SCA8trinükleotid tekrar sayıları 59 SCA hastası ve 60 sağlıklı kontrolde, SCA12 trinükleotidtekrar sayıları 92 SCA hastası ve 89 sağlıklı kontrolde belirlenebildi. SCA hastalarının vesağlıklı kontrollerin SCA8 ve SCA12 bölgelerindeki tekrar sayıları normal aralıklariçerisinde yer almaktadır. SCA8 tipinin karmaşık moleküler temelini anlamaya yardımcıolması için SCA8 analizi, Alzheimer, Parkinson, Huntington, Friedreich Ataksisi, SCA1 veSCA2 hastalarında da yapıldı. Yukarıdaki sonuçların aksine, bir Parkinson, bir Alzheimer,bir Friedreich Ataksisi hastasında ve onun taşıyıcı babası ve kız kardeşlerinde tekrar artışıgösteren SCA8 alelleri bulundu. Kontrol hasta gruplarında tekrar artışı gösteren SCA8alellerinin görülmesi, CTG tekrar artışının hastalığa yol açıcı karakterini sorgulamaktadır.Son olarak, SCA hastalarında SCA14 tipinden sorumlu PRKCG'nin 4. eksonu tarandı.DNA dizileme sonuçları çalışmada incelenen SCA hastalarının bu eksonda herhangi birmutasyon ya da polimorfizm taşımadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSPINOCEREBELLAR ATAXIAS 8, 12 AND 14 IN TURKEY:MOLECULAR BASES AND GENETIC ANALYSESSpinocerebellar ataxias (SCAs) are a clinically and genetically heterogeneous group ofneurodegenerative disorders that are inherited in an autosomal dominant manner. Since theclinical symptoms of SCA subtypes significantly overlap, and since there is a high clinicalvariation even in each SCA subtype, genetic analysis is required for differential diagnosis.The prevalence of SCA subtypes differs among populations, thus genetic analysis is directedbased on the population-specific SCA prevalence. This study investigates the distribution ofSCA8, SCA12 and SCA14 in Turkish patients, who were previously screened for the six morecommon SCAs (SCA1, 2, 3, 6, 7 and 17). Molecular analyses of SCA8 and SCA12 wereperformed both in SCA patients and in healthy controls by PCR, followed by GeneScananalysis. SCA8 analysis was performed only for scientific purposes because of its unclearmolecular basis. SCA patients and healthy controls were shown to have no expanded SCA8and SCA12 alleles. Trinucleotide repeat numbers of SCA8 could be determined in 59 SCApatients and in 60 healthy controls; SCA12 alleles were defined in 92 SCA patients and in 89healthy controls. The repeat numbers of SCA patients and healthy controls at SCA 8 andSCA12 loci were found to be in the normal ranges. SCA8 analysis was also performed in PD,AD, HD, FA, SCA1 and SCA2 patients to assist in understanding the complex molecularbasis of SCA8. In contrast to the above results, expanded SCA8 alleles were found in one PD,one AD, and one FA patient, including her heterozygous father and her two sisters. Thefinding of expanded SCA8 alleles in control patient groups questions the disease-causingcharacter of CTG repeat expansion. Finally, exon 4 of the PRKCG, which is responsible forSCA14, was screened in SCA patients. DNA sequencing results revealed that the SCApatients examined within the framework of this thesis have no mutation or polymorphism inthis region.