Characterization of nimnga magnetic shape memory alloys
NiMnGa manyetik şekil hafızalı alaşımların karekterizasyonu
  1. Tez No: 196851
  2. Yazar: GÜRSEV PİRGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
NiMnGa MANYETİK ŞEKİL HAFIZALI ALAŞIMLARINKARAKTERİZASYONUGürsev PirgeManyetik şekil hafızalı (MŞH) alaşımlar, potansiyel olarak erişim düzeneğimalzemeleri olup yüksek harekete geçirme frekansı, enerji yoğunluğu ile uzamaözelliklerine sahip olan yeni bir malzeme sınıfıdır. NiMnGa alaşımları tersinir martensitdönüşüm geçirebilirler ve ferromanyetik Heusler alaşımlarının bazılarına kuvvetli birmanyetik alanın uygulanması, martensit varyantları yeniden yönlendirir ve bununsonucunda malzemede şekil değişikliği gerçekleşir. Bu çalışmada, alaşım kompozisyonu,kesme yönü ve ısıl işlemin, NiMnGa alaşımlarının mikroyapısı, bölgesel kompozisyonu ileısıl ve dilatometrik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Karakterizasyon testleriiçin kristaller kullanılmış ve kimyasal analiz, diferansiyel taramalı kalorimetre (DTK),dilatometre, optik mikroskop, taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve radyografiçalışmaları gerçekleştirilmiştir. Metalografi çalışmaları sonucunda ısıl işlemle normalizeedilmeyen alaşımların mikroyapısında üç farklı bölge gözlemlendi-bir Heusler yapısı, birMn-zengini yapı ve bir de ötektik veya ötektoid yapı. Muhtelif ısıl işlem prosedürlerikullanılarak son yapı ortadan kaldırıldı ve MŞH etkisi üretildi. Bütün gövde üzeri vemikroanaliz sonucunda, Bridgman tekniğiyle üretilen kristallerde önemli orandakonsantrasyon dalgalanmalarının oluştuğu ortaya çıktı ve bu konsantrasyon değişimleriDTK tarafından gözlendiği şekilde yapısal dönüşüm şeklinde değişikliklere neden oldu.Martensit dönüşüm sıcaklığı üzerindeki etkileri nedeniyle üretilen kristallerdekikompozisyon değişimleri önemli bir faktördür. Kristal üretim yöntemlerinin geliştirilmesiiçin çalışma yapılması gerekli görülmektedir; bu şekilde kompozisyon gradyantı vedeğişimleri kaldırılacak ve homojenize edilmesi çok daha kolay olan düzgün dentritik biryapı elde edilecektir. Şu anda kullanılan sistemde, çözülen element kaçışının önemlioranda olduğunun göstergesi olan çok büyük hücresel yapılar oluşmaktadır. Yönlendirilmişsoğuma prosesi sırasında ısıl gradyantın artırılması daha küçük hücrelerin oluşturduğu biryapı üretmiştir.
Özet (Çeviri)
CHARACTERIZATION OF NiMnGa MAGNETIC SHAPE MEMORYALLOYSGürsev PirgeMagnetic shape memory (MSM) alloys are a new class of actuator materials withhigh actuation frequency, energy density and strain. NiMnGa alloys experience areversible martensitic transformation and applying a strong magnetic field to someferromagnetic Heusler alloys may induce reorientation of martensite variants, which leadsto a net shape change of the material. In this study, the effect of alloy composition, cuttingdirection and heat treatment on the microstructure, local composition, and thermal anddilatometric properties of NiMnGa alloys were investigated. Characterization testsinvolved various crystals, by chemical analysis, differential scanning calorimetry (DSC),dilatometry, optical microscopy, scanning electron microscopy and radiography.Metallographic studies showed that as solidified, off-stoichiometric alloys had threedistinct microstructural features—a Heusler phase, a Mn rich phase and a eutectic oreutectoid region. Various heat treatment procedures were applied to successfully removethe last phase and produce MSM effect. Bulk and microanalysis showed that there aresignificant concentration variations in the boules grown by the Bridgman method, that leadto changes in phase transformation behavior. The presence of composition variations in theboules is a major issue because of its effect on the martensite transformation temperature.Crystal growth technique must be improved to remove the composition variations and toobtain a fine dendritic structure, which would be much easier to homogenize. For thecurrent growth conditions, coarse cellular structures have been obtained which showsignificant solute segregation. An increase in the thermal gradient during the directionalsolidification process resulted in a finer cellular structure.