Spinoserebellar ataksi hastalarında vestibüler rehabilitasyon uygulamasının denge ve yürüme işlevleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of vestibular rehabilitation practice on balance and walking functions in spinocerebellar ataxia patients
- Tez No: 565211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Spinoserebellar Ataksi (SA) hastalarında vestibüler rehabilitasyon (VR) uygulamasının denge ve yürüme işlevleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Denge Polikliniği'nde SA tanısı konulan 17 hasta ile yapıldı. Hastaların hastalığa özgü yeti yitimi, Ataksi Değerlendirme ve Derecelendirme Ölçeği (ADDÖ) ve Uluslararası Etkileşimli Ataksi Derecelendirme Ölçeği (UEADÖ) ile belirlendi. Egzersiz motivasyon seviyesi Egzersiz Motivasyon Envanteri (EME), baş dönmesine bağlı günlük yaşamda engellilik seviyeleri Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BEE) ile değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel mobiliteleri Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), denge işlevleri, Berg Denge Testi (BDT) ve Dengenin Kliniğe Uyarlanmış Duyusal Etkileşim Testi (DKUDET), yürüme becerileri Dinamik Yürüme İndeksi (DYİ) ile değerlendirildi. Tedavinin günlük yaşam kalitesine etkisi ise Vestibüler Rehabilitasyon Faydalanım Anketi (VRFA) ile değerlendirildi. Hastalara ev egzersiz programı şeklinde vestibüler rehabilitasyon tedavisi uygulandı. Vestibüler rehabilitasyon egzersiz tedavisine başlamadan önce ve tedavinin sonunda 8. haftada değerlendirme uygulandı. Egzersiz protokolü yapılan ilk değerlendirme sonucuna göre hastanın fiziksel engellilikleri doğrultusunda oluşturuldu. Bulgular: Hastalarda, BEE dışında tüm testlerde tedavi öncesi değerlere göre anlamlı iyileşme tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of vestibular rehabilitation (VR) on balance and gait functions in patients with Spinoserebellar Ataxia (SA). Methods: The study was carried out with 17 patients over 18 years of age who were diagnosed as SA in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Neurology Department Balance Clinic. The disease-specific disability was determined by the Scale for the Assessment and Rating of Ataxia (SARA) and the International Cooperative Ataxia Rating Scale (ICARS). Exercise motivation levels were assessed by Exercise Motivation Inventory (EMI) and disability levels in daily life due to dizziness were assessed by Dizziness Handicap Inventory (DHI). Functional mobility of the patients were evaluated using the Timed Up and Go (TUG), balance functions Berg Balance Test (BBT) and Modified Clinical Test of Sensory Interaction on Balance (MCTSIB), walking skills were determined by Dynamic Gait Index (DGI). The effect of treatment on daily life quality was evaluated with Vestibular Rehabilitation Benefit Questionnaire (VRBQ). The patients were treated with vestibular rehabilitation as a home exercise program. Vestibular rehabilitation was performed before and at the end of the 8th week of exercise therapy. Exercise protocol was formed according to the physical disability of the patient according to the initial evaluation. Results: Significant improvements were found in all tests except DHI in comparison to pretreatment values.