AL 1050 malzemesinin derin çekme işleminde baskı plakasının etkisinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Investigation of theoritical and experimental effects of blank holder force in deep drawing processes of AL 1050
  1. Tez No: 196898
  2. Yazar: KEMAL DEMİRAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETBilim Uzmanlı TeziğıAL 1050 MALZEMESİ N DERİ ÇEKME İLEMİNİ N Ş NDE BASKI PLAKASININETKİ Nİ TEORİ VE DENEYSEL OLARAK İSİ N K NCELENMESİKemal DEMİRAYZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıTez DanışmanıYrd. Doç. Dr. Halil İ: brahim DEMİRCİŞubat 2006, 66 sayfa.Bu çalışmada, derin çekme işlemlerinde baskıplakasın cidar kalı ğ üzerindeki etkisininı nlııaraşrmak üzere model olarak Al 1050 sac malzemesi seçilmiş Seçilen sac levhanıtı tir. nsilindirik kap şeklinde biçimlendirilmesi amaçlanmı r. Bu amaçla ilk olarak non-lineerştıekspilisit sonlu elemanlar metodu (ANSYS LS-DYNA) kullanılarak, temas modeli,malzeme özellikleri dikkate alınarak simülasyon gerçekleştirilmiş Yapı analizdetir. lanağ klıırlı olarak sabit pot baskını cidar kalı k dağ mı kulaklanmalara olan etkilerisı n nlı ı na,lıincelenmiş Analiz sonucunda sac levhanı buruş yada yı lma sı rlarıdınatir. n ma rtı nı şıtaşmaksın düzgün bir çekmenin yapızı labileceğ pot baskı miktarlarıi sı tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek belirlenen pot baskı nda deneyler yapı şr.ları lmıtıYapı deneylerde 60 ton çekme kapasiteli bir hidrolik pres kullanı şr.lan lmıtıAl 1050 sac malzemesinin derin çekilmesi esnası pot baskını cidar kalı ğnanda sı n nlııetkileri, oluşturulan SEM (Sonlu Elemanlar Metodu) ve yapı deneyler birliktelanÖZET (devam ediyor)İncelendiğinde; 0,65-10 MPa arasındaki pot baskı için buruş ve yı lma olmaksınları ma rtı zıçekme işleminin meydana geldiğ kulaklanmanı 1,95-4 MPa arasıi, n ndaki pot baskı içinlarıkabul edilebilir olduğ ve çekilen silindirik kapları cidar kalı ğnı köşu n nlı nı elere yaklaşkçatıinceldiğ zı köşi, mba elerine denk gelen bölgelerinde ani cidar kalı k değ imleri olduğnlı iş u,köşelerden sonra boyun verme bölgesinin oluş u ve ağ kı na doğ kalı malartuğ ı smız ru nlaşolduğ görüldü. Sonlu elemanlar metodu yardı yla elde edilen sonuçlar kullanıu mı larakyapı deneyler sonucunda, deneysel sonuçlarla SEM arası yaklaş % 90 uyumlan nda ıksağlandı görülmüşğı tür.Anahtar Kelimeler : Alüminyum ve Derin Çekme, Sonlu Elemanlar Metodu ( FiniteElement Method), Cidar Kalı ğnlııBilim Kodu : 626.08.01ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisINVESTIGATION OF THEORITICAL AND EXPERIMENTAL EFFECTS OFBLANK HOLDER FORCE IN DEEP DRAWING PROCESSES OF AL 1050Kemal DEMİRAYZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of MachineThesis Advisor: Asst. Prof. Halil İbrahim DEMİRCİFebruary 2006, 66 pages.In the research, to investigate of the effects of blank holder force on thickness in deepdrawing, Al 1050 sheet metal has been chosen. For this reason, the deep drawingdeformation process firstly has been simulated by using a non-linear explicit finite elementmodel in ANSYS LS-DYNA. In the analysis, constant blank holder force effects tothickness distribution and flapping have been investigated. The amount of force that can beused for drawing without tearing and wrinkling of sheet metal has been determined. Theresults obtained have been evaluated and the experiments with the determined blank forceshave been carried out. A hydraulic pres, with 60 tons drawing capacity has been used inexperiments.When the effects of blank holder force on Al 1050 sheet in deep drawing with FEM andexperiments were investigated. It was seem that drawing process was acceptable for theforces of 0,65-10MPa with no tearing and flapping; flapping was acceptable for the forcesof 1,95-4MPa; thickness of the cups drawn has been lessened towards to corners; theABSTRACT (continued)sudden thickness changes has been observed at the corner locations of punches; front sidesbecome thicken after corner locations. The results of the finite element simulations and theexperiments were compared one another and it was shown that the experimental resultsapproximately 90% agreement with the theoretical results.Key Words : Finite Element Method (FEM), Aluminum and Deep drawing, Thicknessdistribution.Science Code : 626.08.01ii