Biodizel ve dizel yakıtı ile çalışan tek silindirli bir dizel motorda püskürtme basıncının performansı
The effect of injection pressure on the performance in a single clyindir diesel engine using biodiesel and diesel fuel
- Tez No: 196899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAZZAK AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
içten yanmalı motorların esas yakıtını oluşturan petrol kökenli yakıtların sınırlı olmasıinsanları alternatif yakıt bulmaya ve geliştirmeye teşvik etmektedir. Ayçiçeği, soya fasulyesi,hurma yağı, şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilen yağ ve esterleri dizel motorlarındakullanılmaya başlanmıştır. Bu yağlar dizel yakıtı ile karıştırılarak veya yalnız olarakkullanılabilmektedir. Ancak, yağ ve esterlerinin yakıt olarak kullanılması halinde karbonbirikintileri, aşıntı ve yakıt sisteminde çeşitli problemlerin ortaya çıktığı belirtilmekte ve busorunun giderilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.Bu çalışmada, tek silindirli bir dizel motorun tam yükte değişik püskürtme basınçlarında (200,215 ve 230 bar) biyodizelin dizel yakıtına farklı oranlarda ilavesinin (%25, %50 ve %75)motor performansına etkileri araştırılmıştır. Karşılaştırma için motor hem %100 dizel hem de%100 biyodizel ile çalıştırılmıştır. Deneyler sonunda %25 biyodizel + %75 dizel, %50biyodizel + %50 dizel ve %75 biyodizel + %25 dizel yakıt karışımlarında püskürtme basıncıartıkça moment ve güç de %100 biyodizel'e göre artış görülmüştür. Bunun yanı sıra %25biyodizel + %75 dizel, %50 biyodizel + %50 dizel ve %75 biyodizel + %25 dizelÖZET (devam ediyor)yakıt karışımlarında püskürtme basıncının artmasıyla birlikte özgül yakıt tüketimlerindeiyileşme görülmüştür. Özgül yakıt tüketimindeki bu iyileşme 200 bar'daki %100 biyodizel'inaynı püskürtme basıncındaki %100 dizel'e göre ortalama %18 olarak belirlenmiştir.Anahtar Sözcükler : Dizel motor, alternatif yakıt, püskürtme basıncı, biodizel veperformansBilim Kod : 626. 10. 01
Özet (Çeviri)
It?s encouraged people to find alternative fuel and improve it that original petroleum fuel,which is the basic fuel of internal combustion engines, is limited. The oil and the ester whichare being gotten by the plants such as sunflower, soybean oil, date oil and sugar cane arebeing begun to be used. As a fuel in the diesel engine this oil can be used either by mixing itinto diesel oil or alone itself. But when the oil and oil esters are used as a fuel the problemshave been in fuel system; yet, studies have been made in order to get rid of this problem.In this study, the effects of addition of biodiesel (%25, %50 and %75) into diesel fuel invarious injection pressure (200, 215 and 230 bar) on the fuel load, a diesel engine with onecylinder, are investigated. In order to compare with, engine is runned with both %100 dieseland %100 biodiesel. In the end of the experiments, in the mixed oil with %25 biodiesel + %75diesel, %50 biodiesel + %50 diesel and %75 biodiesel + %25 diesel, the pressure of injectionwas increased and for this reason, in tork and strength an increase wasABSTRACT (continued)seen, compared to %100 biodiesel. Besides, in the mixed fuel with %25 biodiesel + %75diesel, %50 biodiesel + %50 diesel and %75 biodiesel + %25 diesel, improvement was seen atspecific fuel consumption because of inreasing pressure of injection. This improvement atspecific fuel consumption was designated at an avrage of %18, with %100 biodiesel in 200bar, whereas %100 diesel has got the same pressure.Keywords : Diesel engine, alternative fuel, injection pressure, biodiesel andperformance.Science Code : 626. 10. 01