Işığın renklendirilmesi ve dekoratif aydınlatma sistemlerinin otellerdeki kullanımı
- Tez No: 196938
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ULUENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETIşığı , insan gözünün gördüğü elektromanyetik spektrumun (tayf) , bir parçası vegörülebilen enerji olarak ifade edebiliriz.Işık ; şiddetiyle , parlaklığıyla , rengiyle ve gölgesiyle algılanır . Bizleryaşadığımız evrende , sayısı bilinmemekle beraber birçok kaynak tarafındanyayınlanan elektromanyetik dalgalar ağı içerisindeyiz . Gözümüz bu dalgalararasından sadece 380nm ile 780nm dalga boyları arasındaki ışınlara karşıduyarlıdır.Nesneler , yansıttıkları ışık aracılığıyla görülür duruma gelirler . Bir cisim , ışıkkaynağında bulunmayan bir renkteki ışığı , yansıtamayacağı için , cismin rengien canlı olarak , yapısında o cismin rengini bulunduran ışık etkisi altındagörülür. Eğer , cismi etkileyen ışık , yapısında cismin renginde ışık içermiyorise, cisim gerçek renginden daha farklı olarak görülecektir.Işık ve renk birbirinden ayrılmaz bir bütün ise , en iyi ışık kaynakları , bu ikiunsuru bünyesinde çok çeşitli şekillerde bulundurabilen sistemlerdir . Dijitalaydınlatma sistemleri , dim edilebilme (ayarlanabilme) özellikleri , ekonomikoluşu , bakım gerektirmemeleri ve daha sayılabilecek birçok nedenden dolayıideal bir ışıklandırma ve aydınlatma sistemleri olmuşturlar.Bu çalışmada amaç , ışığın renksel yönünü ele alarak , bu iki ayrılmaz bütünü ,birçok şekilde bünyesinde barındıran , dijital ve dekoratif amaçlı kullanılansistemleri örnekleriyle beraber incelemektir.Belirtilen amaca yönelik olarak hazırlanan bu çalışma beş ana bölümdenoluşmaktadır;Bölüm 1' de , konunun amaç edinilmesine neden olan ve aynı zamanda kaynakoluşturan unsurlara değinilmiştir.Bölüm 2' de , ışığın tarafımızdan algılanması , özellikleri , rengi , etkileri ve ışıkkaynakları üzerinde durulmuştur.Bölüm 3' de ise , rengin algılanması ; psikolojisi , malzemelerde vemekanlardaki etkileri ile , ele alınmaya çalışılmıştır.Bölüm 4'de , ağırlıklı olarak ışığın renksel yönü anlatılmıştır.Bölüm 5'e , yirmibirinci yüzyılın ışıklandırma ve aydınlatma sistemleri ,çeşitleri ve avantajları konu edilmiştir.Son olarak , bölüm 6'da , bu çalışmanın sonucunda elde edilen bilgi ve bulgularortaya konulmuştur.Anahtar kelimeler ; Renk algılaması , Işıkla renklendirme , Dekoratifaydınlatma, Fiber optik aydınlatma , RGB uygulamaları , Otellerde aydınlatma.viiviii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWe can describe liğht as visible energy and electromagnetic spectrum humaneyes see.We perceive liğht with its intensity,brightness,colour and shadow.In the universewe are living we are sorrounded by electromagnatic waves web spreaded on bya lot of sources whose amount cannot even be known axactly.Among thesewaves our eyes are only sensitive against wavelength between 780nm and380nm .Objects are seen by the help of liğht they reflect.Since an object?s is unable toreflect liğht which is not contained in the source of liğht the object?s colour isbest seen in the effect of liğht which contains the object?s colour in itsstructure.If liğht affecting the object does not contain any liğht whose colour isnot the same with the object?s colour the object will be perceived differentlyfrom its original colour.Because liğht and colour are differentiated from each other the best liğht sourcesare the systems which contain those two substances in different forms in theirstructure.Digital illumination systems are ideal illumination and liğhting systemsdue to their dimming and economic features unnecessity of fixing ,and so on.The aim of this study is to investigate the systems which contain thisunseparatable integrity-liğht and colour-used in the field of digital anddecorative world.In order to teach this aim,this study is split into five main chapters.In chapter 1,the reasons why to select this aim and sources are handled.In chapter 2,the features,sorts and effects on our lives of liğht and colour arefocused on.In the chapter 3,tried to study its perceive colour,psychology,ın materials andtheir effects of residence.In chapter 4,the colour factor of liğht is studied.In chapter 5,the sorts and advantages of the 21 st. century?s liğhting andillumination systems are handled.At last,data and finding got from this study are supplied in chapter 6.The key words;perceptin of liğht,perception of colour,colouring byliğht,decorative illumination,fiberoptic illumination,RGB(Red-Green-Blue)applications,illumination in hotels.viii