Betonarme çerçevelerin betonarme dolgu duvarlar ile güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete frames by reinforced concrete infill
- Tez No: 196945
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜMÜŞÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada önce onarım ve güçlendirme anlatılmıştır. Güçlendirmegereksiniminin nedenleri ve betonarme perdelerle güçlendirmenin şekillerine göresınıflandırılması yapılmıştır. Sağlık apartmanında güçlendirme projesi uygulanmıştır.Donatı, beton ve kalıp bilgisi verildikten sonra yöntemde güçlendirme kararı veuygulanmasında yapılması gerekenler açıklanmıştır.Araştırma bulgularında bina incelemesi, hasar belirleme çalışmaları,zeminaraştırmaları, malzeme özellikleri ile anlatılmıştır; güçlendirme yöntemi belirlenmesiyapılmıştır.Uygulama projesi donatı detayları verilmiştir. Uygulama adım adımfotoğraflarla açıklanmıştır.Çalışmanın sonucunda betonarme perdelerin betonarme dolgu duvarlarlagüçlendirilmesiyle ilgili araştırma sonuçları sunulmuş ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis firstly describes repair and strengthening. The reasons ofstrengthening requires and classified according to forms of reinforced concrete infillstrengthening. Project applied Sağlık appartment. After giving information aboutreinforcing steel, concrete and form boards, explained what must be done about theprocedure of strengthening decision and its apply. At investigation findings, workabout building examinate with damage determination works, soil reconnaissance,material pecularities and determinate the method of strengthening. In apply Projectgive the details of reinforced steels. Applying explaines step by step withphotographes.At the end of this thesis presented the investigation conclusions andsuggestions about strengthening of reinforced concrete frames by reinforced concreteinfill.