Silis dumanının hazır betonda kullanımının optimizasyonu
Optimization use silica fume in ready-mixed concrete
- Tez No: 96939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET Günümüz teknolojisinde, kalite ve maliyetin ön plana çıkması ile hazır betonda yüksek performanslı beton elde etmek için mineral katkı olan silis dumanı kullanılması gereklidir. Betonda silis dumanının katkı maddesi olarak kullanılması süperakışkanlaştıncı katkıların geliştirilmesi sonucu giderek yaygınlaşmaktadır. Betona uygun oranda silis dumanı katılması ve süperakışkanlaştıncı ile birlikte kullanılması sonucu yüksek performanslı ve ekonomik beton elde edilir. Ayrıca atık malzemenin çevreyi kirletmesi engellenmiş olur. Bu çalışmada PKÇ ve KÇ ile 0.50 su/bağlayıcı oranında % 1.6 oranında süperakışkanlaştıncı kullanılarak 300, 350 ve 400 kg/m3 dozajlı silis dumansız kontrol betonlan ve 200, 250, 300, 350 ve 400 kg/m3 dozlu % 5, 10 ve 15 oranında silis dumanı (FeSi) içeren betonlar üretilmiştir. Bu üretilen betonlarda çökme, VeBe, yayılma ve taze birim ağırlık taze beton deneyleri ve sertleşmiş betonda hasarsız deneylerden ultrases hızı, rezonans frekansı, Schmidt sertliği ve sertleşmiş birim hacim ağırlık deneyleri ve 28 günlük basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Yapılan beton deneyleri değerlendirilmiş ve 28 günlük basmç dayanımlarına göre maliyet hesaplan çıkanlarak, ekonomik açıdan karşılaştırılmıştır. Aynca kontrol betonlarına eşit basmç dayammlı silis dumanlı betonlar belirlenerek ekonomisi karşılaştırılmıştır. Her iki çimento türünde de gerek taze gerekse sertleşmiş betonlarda yapılan deneyler % 10 oranında silis dumanı kullanılmasının en uygun sonucu verdiğim göstermiştir. Silis dumanının % 10 oranında kullanılmasıyla maliyet % 4 artmasına karşılık basmç dayanımı 300 dozlu hazırlanan betonlarda PKÇ'luda % 29, KÇ'luda % 22, 350 dozlu hazırlanan betonlarda PKÇ'luda % 19, KÇ'luda % 16 ve 400 dozlu hazırlanan betonlarda ise PKÇ'luda % 8, KÇ'luda % 10 artmıştır. Her iki çimento türü ile hazırlanan betonlarda, kontrol betonunun verdiği basmç dayanımına eşit silis dumanlı beton arayışında bağlayıcı malzeme maliyeti açısından değerlendirildiğinde silis dumanının % 10 oranında kullanılması halinde vermiştir. Silis dumanının % 10 oranında katılmasıyla 300 dozlu yerine 235 dozlu üretim yapılması ile bağlayıcı malzeme maliyetinden % 17'lik, 350 dozlu yerine 254 dozlu üretim yapılması % 23'lük ve 400 dozlu yerine 325 dozlu üretim yapılması ise % 14'lük oranında kâr edilmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's technology, as quality and cost are becoming more and more important use of silica fume in high-strength ready-made concrete is a necessity. As a result of developments in superplasticizers use of silica fume as an additive in concrete is becoming a common occurrence. When used with superplasticizers in concrete silica fume creates a High Performance Concrete. This also stops waste products being thrown out in to the environment. In this study we used PKÇ (portland composite cement) and KÇ (blended cement) with 0.5 water-cement ratio, 1.6 % superplasticizer, and 5 %, 10 % and 15 % silica fume (FeSi). as a result we created normal concretes with 300, 350 and 400 kg/m3 dosage and silica fume concretes with 200, 250, 300, 350 ve 400 kg/m3 dosage. In these concretes slump, VeBe, flow-test, fresh unit weight, and from harmless hardened-concrete experiments ultrasound velecity, rezonans frequency, Schmidt hardness, unit weight and 28th day compressive strength experiment has been applied. All experiments have been evaluated and using 28th day compressive strength its economical value has been calculated. In addition its value has been compared against equal compressive strength silica fume concretes. Experiments showed that in both fresh and hardened concrete best silica fume ratio is 10 %. Despite a cost increase of 4 % for 10 % silica fume ratio compressive strength is increased as follows: for 300 dosage concrete by 29 % with PKÇ and by 22 % with KÇ, for 350 dosage concrete by 19 % with PKÇ and by 16 % with KÇ, for 400 dosage concrete by 8 % with PKÇ and by 10 % with KÇ. In the re search for a silica fume concrete with equal compressive strength as the control concrete we established that 10 % silica fume is the right ratio. This has been established with two types of cement types. When 10 % silica fume is used replacing of 300 dosage with 235, replacing 350 with 254 and replacing 400 with 325 has reduced the cost of cement materials by 17 %, 23 % and 14 % respectively.