Atatürk Baraj Gölü'nde yaşayan Tor grypus (Heckel, 1843)'un büyüme ve üreme özellikleri
Growth and reproduction properties of Tor grypus (Heckel, 1843) in the Atatürk Dam Lake
  1. Tez No: 196959
  2. Yazar: NECMETTİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYİT AHMET OYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ATATÜRK BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞAYANTor grypus (Heckel, 1843) `UNBÜYÜME VE ÜREME ÖZELLİKLERİNecmettin DOĞANÖZETBu araştırmada, Fırat Nehri üzerinde yer alan Atatürk Baraj Gölü'nde yaşayanTor grypus (Heckel, 1843)'un eşey dağılımı, yaş kompozisyonu, büyüme, yaş-boy,yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri, kondüsyon faktörü, üreme yaşı, üreme zamanı veyumurta sayısı gibi özellikleri incelenmiştir. Yakalanan Tor grypus örneklerininI-XIII yaş arasında dağılım gösterdiği ve en fazla birey sayısının % 22.22 ile IV. yaşgrubunda olduğu tespit edilmiştir. Çatal boy değerleri 145 mm ile 960 mm arasındadeğişmekte olup % 69.13'ünün boyu 301 mm ile 700 mm arasında değişmektedir.Oransal boy artışının dişi+erkek bireylerde I. ve III. yaş grubunda yüksek, diğer yaşgruplarında ise bu oranın daha düşük olduğu saptanmıştır. Yakalanan Tor grypusbireylerinin ağırlıkları 40 gr ile 11 000 gr arasında değişmektedir. Bireylerin% 47.31'i 250 gr ile 2000 gr arasında değişim göstermektedir. Oransal ağırlıkartışının dişi+erkek bireylerde I, II ve III. yaş grubunda en yüksek olduğusaptanmıştır. Toplam 243 örneğinin % 42.80'sı dişi ve % 57.20'ü erkek bireylerdenoluşmuştur. Dişi/erkek oranı 0.75:1 olarak belirlenmiştir. Kondüsyon faktörüdeğerleri dişilerde 1.074-1.301 ve erkeklerde 1.077-1.255 arasında değişmektedir.İncelenen populasyon genelinde kondüsyon faktörünün I, III ve VI. yaş gruplarıarasında azaldığı, diğer yaş gruplarında arttığı görülmektedir. Çalışmada kullanılandişi bireylerin gonad gelişimlerine baktığımızda II. yaşa ait dişilerin % 66'sınınolgunlaştığı, erkek bireylerin ise % 61'inin II. yaşta olgunlaştığı belirlenmiştir.Yumurta çapı ve GSİ değerlerinin aylık değişimine göre Tor grypus için üremedöneminin Mayıs-Haziran ayları arasında olduğu saptanmıştır. Atatürk Baraj Gölüsuyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
GROWTH AND REPRODUCTION PROPERTIES OFTor grypus (Heckel, 1843) IN THE ATATÜRK DAM LAKENecmettin DOĞANSUMMARYIn this study, age composition, growth, age-lenght and age-weightrelationships, condition factor, sexual maturity age, spawning period and fecundity ofTor grypus (Heckel, 1843) in Atatürk Dam Lake on Euphrates River wereinvestigated. It is determined that the catched specimens of Tor grypus belonging toage groups I-XIII and majority of specimens with 22.22 % percentage in age groupof IV. The forked lenght valves vary between 145 mm and 960 mm and the lenght of69.13 % of them vary between 301 mm and 700 mm. The increasing rational lenghtof specimens of male+female is high among the members of I and III. age groups.While it is lower on the other age groups. The weight of captured of Tor grypusmembers ranged between 40 g and 11 000 g. 47.31 % specimens ranged between250 g and 2 000 g. The rational weight of increasing is highest among male+femaleof I, II and III age groups. The percentage of female was 42.86 % and that of males57.14 out of 243 specimens. It was determined that the ratio of female to male is0.75:1. the condition factor ranged between 1.074 and 1.301 away females whereasthat of male ranged between 1.077 and 1.255. In a general of studied population thecondition factor has been decreasing among I, III and VI age groups while amongother age groups has been increasing. When we are looking the gonad developmentof studied female specimens, the members belong to II. age group have been maturedwith the percentage of 66 %, while the members of male belong to II. age groupswith the percentage of 61 %. Acording to the diameter of the egg and the valves ofGSI of monthly veriations for the Tor grypus the reproduction period ranged May toJune. Morcover, some physical and chemical properties of water of Atatürk DamLake.