Kampus ağlarında sistem performansının optimizasyonu
Optimizing to network performance in campus networks
- Tez No: 196977
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZEK, Y.DOÇ.DR. MURAT AYDOS, Y.DOÇ.DR. SEZAİ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIKAMPÜS AĞLARINDA SİSTEM PERFORMANSININ OPTİMİZASYONUSüleyman ALTANÖZETGünümüzde bilgisayar ağlarının mevcut yapılarındaki büyümelerden dolayı yönetimi vekontrolü güçleşmektedir. Bununla birlikte, genişleyen ağlardaki performans, bilgilere ulaşılabilirlikgibi kriterlerin yanında mevcut ağ üzerinde çalıştırılan uygulamaların güvenlik politikaları da önemkazanmaktadır. Güvenlik politikaları sayesinde daha sağlıklı hale gelen bağlantılar; sunucularaerişimin yetkilendirilmesi ve yerel ağların internetten soyutlanması nedeniyle karşılaşılacakproblemler ile virüs, solucan, truva atı gibi birçok etkenin sebep olduğu istenmeyen trafiğe maruzkalıp kesintiye uğrayabilir. Bu yüzden, güvenlik politikaları oluşturulurken sadece dış ağlardangelecek saldırılar değil, sunucuların dış ağlara karşı güvenliği ile yerel ağ kullanıcılarına karşıgüvenliği de düşünülmeli ve ağ trafiğinin kontrollü olması amacı gözetilmelidir.Bu çalışmada; küçük ya da orta ölçekli olarak düşünülebilecek bir ağ üzerindeki güvenlikduvarı ardında kalan, kullanıcıların oluşturduğu bir yerel ağ ve kullanıcılardan farklı olaraksilahsızlandırılmış bölge tarafına kurulmuş sunucuların bulunduğu varsayılan bir yapı üzerindekiistenmeyen trafiği engellemek adına oluşturulabilecek sistem konfigürasyonları ele alınmıştır.Ayrıca uygulama açısından uzak noktalarda da birimlerinin olduğu daha geniş bir ağ yapısıdüşünüldüğünde, geniş ağlarda, uzak erişimlerdeki ağ performansının istenilen düzeyde olabilmesiiçin bu kuralların kısmen uzak noktalara doğru kaydırılabileceği görülmüştür. Çalışma sonucunda;güvenlik duvarında belirtilen kurallarla belli noktalardaki trafikler gözlenerek ağ trafiğininkontrolü, istenmeyen trafiğin önlenmesi, sunucu güvenliği ve ağ performansı açısından elde edilenverilerin analizi neticesinde oluşturulan yapılandırmalarla sistem performansı arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN ELECTRICS-ELECTRONICS ENGINEERINGOPTIMIZING TO NETWORK PERFORMANCE IN CAMPUS NETWORKSSüleyman ALTANABSTRACTWith the increasing number of computers, and the amaount of tasks performed by these networks, it hasbecome very important to manage and control the networks. In addition, while considering the performance on thesenetworks, it has also become important the access to data and the security of applications running on these networks.Although the computer communications and connections have become more healthier with the presentation of securitypolicies, it is still important to consider other security threaths, such as virus, trojan horse, isolotion of local networksfrom internet, and undesired traffics. Therefore, it is important to consider the security of servers against exteriornetworks, the security threats that may come from interior local users. It is also important to provide a monitored andcontrolled network traffic.In this thesis, a small (or can be considered medium) size local area network, which is located behind afirewall, is considered. On this network, ther servers are located on a isolated area that is considered to be secure. Themain goal here is to prevent the undesired and unnecessary traffic that might be occur on this local network. Severalnetwork architecture models are considered and simulated. It has been observed that when there are end points locatedin a long distance from each other on this network, the applied rules and policies can be shifted around and applied tothis enlarged network architecture. In this work, with the use of rules defined on the firewall, it is possible to preventor limit the undesired traffic on the network, it is possible to increase the server security and the network performance.