Toprak dolgu yapıların projelendirilmesinde geoteknik çalışmalar
Geotechnical studies in earthfilled structure design
- Tez No: 196978
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVRİM ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALITOPRAK DOLGU YAPILARIN PROJELENDİRİLMESİNDE GEOTEKNİKÇALIŞMALARAziz Barış ESENERÖZETMühendislik hizmetleri pahalı ve bulunması zor olan kile alternatif olarak geçirimsizlik amaçlıdolgularda kullanılabilecek bir zemin elde etmek amacı ile yapılan bu çalışmada; katkı malzemesiolarak bentonit ve çimento, ana malzeme olarak da kum seçilmiştir. Katkı malzemesi olarakbentonit ve çimentonun seçilmesinin ana sebebi, geçirimsizlik fonksiyonlarının bulunması vekolaylıkla elde edilebilmeleridir. Denizli ili Buldan ilçesi Yenicekent beldesindeki kum ocaklarınındeğerlendirilmesi ve bölgede geçirimsizlik amaçlı yapılabilecek bir dolgu yapısı için ön çalışmateşkil etmesi amacıyla ve ucuz olması nedeniyle kum, deneylerde ana malzeme olarak tercihedilmiştir.Geçirimsizlik amaçlı tabaka elde etmek amacı ile yapılan çalışmada esas kriter permeabiliteolmak koşuluyla, tüm karışımlara düşen seviyeli permeabilite, standart proktor ve serbest basınçdeneyleri uygulanmıştır. Bentonitin su adsorbe edebilme özelliğinin yüksek olması nedeni ilebentonit-kum karışımların tümü likit limit, %10 ve %20'i bentonit katkılı karışımlar dakonsolidasyon deneyine tabi tutulmuştur.Yapılan deneysel çalışmalarda kullanılan üç tip karışım arasından %10 bentonit katkılı karışım,katı atık depolama tesislerinin kil şilteleri ve toprak dolgu barajların kil çekirdekleri için gerekliolan sınır şartları sağlayan en ekonomik çözüm olmuştur.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CIVIL ENGINEERINGGEOTECHNICAL STUDIES IN EARTHFILLED STRUCTURE DESINGAziz Barış ESENERABSTRACTIn this research; which was prepared to have a soil that can be used in fills aimingimpermeability as an alternative to clay that is difficult to find and that has expensive engineeringservices; bentonite and cement were choosen as admixture and sand was chosen as the mainmetarial. The main purpose of choosing bentonite and cement as admixture is that they areimpermeable and easy to find. Sand is chosen as main metarial on experiments in order to take intoaccount to use the avalilable sand pits in Yenicekent in Denizli and to have a pre-investigation foran impermeable fill. The ather reason for choosing the sand, as a main meterial, it is cheap.In this study where the aim is to have an impermeable soil in which the most important criteria isimpermeability; falling head permeability, standart procktor and unconfined compression test wereapplied to all mixtures. Since water absorptionof bentonite is high, liquid limit test was applied toall sand-bentonite mixtures and consolidation test was applied to sand-bentonite mixtures having%10, %20 of bentonite.According to the result of the tests, the mixture including %10 bentonite+%90 sand is the mosteconomical solution and the most ideal alternative mixture that satisfies the limit values needed forclay core of earth fill dams and clay liner system of solid waste storage areas.