Logaritmik ortam filtrelerinin sistematik sentezi
Systematic synthesis of log domain filters
- Tez No: 197001
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TAHSİN TOLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALILOGARİTMİK ORTAM FİLTRELERİNİN SİSTEMATİK SENTEZİŞaziye SURAV YILMAZÖZETBu tezde, birinci ve ikinci derece logaritmik ortam filtrelerinin analizi ve senteziele alınmıştır. Olası tüm alternatifler tartışılmış ve bu filtrelerin otomatik olarak analiz vesentezini yapabilecek bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım kullanılarak, tüm genel filtretürlerinin sentezi yapılmış ve PSpice kullanılarak benzetimi gerçekleştirilmiştirLogaritmik ortam süzgeçlerinin teorisi esas alınarak, bu tür filtrelerin sentezihakkında genel bir teori verilmiştir. Bu filtrelerle ilgili statik ve dinamik sınırlamalartartışılmıştır. DC ve AC koşullar tanımlanmıştır. Durum uzayı sentez yöntemi esasalınmıştır. Filtreler AB sınıfı fark alan yapıda gerçeklenmiştir. Bu çalışmada alçakgeçiren, yüksek geçiren, tüm geçiren ve genel olmak üzere dört tane birinci derece filtreile alçak geçiren, yüksek geçiren, band geçiren, genel çentik, alçak geçiren çentik, yüksekgeçiren çentik ve tüm geçiren olmak üzere yedi tane ikinci derece filtre çalışılmıştır. Diğerolası filtre türleri de dikkate alınmıştır.Bu filtrelerin analiz ve sentezini otomatik olarak yapacak FilterDesign isimli biryazılım MS Visual C ++ ortamında geliştirilmiştir. Yazılım kullanıcıdan transferfonksiyonunun pay ve payda katsayılarını girdi olarak almaktadır. Kullanıcı ayrıcakutup frekansı ve kalite faktörü olarak ta bu katsayıları girebilmektedir. Yazılım bukatsayılara göre daha önceden belirlenmiş devreler arasından bir tanesini belirlemekte vekullanıcı tarafından belirlenen diğer analiz parametrelerini de dikkate alarak PSpice içinnetlist formunda bir çıktı üretmektedir. Bu çıktılar PSpice tarafından otomatik olarakanaliz edilmektedir. Benzetimi yapılan devrelerin frekans cevapları sunulmaktadır.Yazılımın ürettiği sonuçlar Matlab programı kullanılarak test edilmiştir. Bu yazılımınlogaritmik ortam filtrelerinin sentez ve analizi konusunda araştırmacılara yardımcıolacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN ELECTRIC ELECTRONICS ENGINEERINGSYSTEMATIC SYNTHESIS OF LOG-DOMAIN FILTERSŞaziye SURAV YILMAZABSTRACTIn this thesis, analysis and synthesis of first and second order filters in the log domain isconsidered. All possible conditions are discussed and software is developed to synthesize andanalyze this kind of filters automatically. Using this software, all major filter types aresynthesized and simulated by using PSpice.Based on the theory of log domain filters, a general theory to synthesize these types offilters is given. Static and dynamic constraints associated with these filters are discussed. DCand AC conditions are defined. The state space synthesis method is used for the synthesisprocedure. Filters are realized as Class AB and differential type. In this research, fourdifferent first order filters, namely low pass, high pass, all pass and general type filters, andseven second order filters, namely low pass, high pass, band pass, general notch, low passnotch, high pass notch and all pass type filters, are studied. All other possible filter types arealso considered.FilterDesign software is developed in the MS Visual C++ platform to synthesize andanalyze these filters automatically. The software receives the transfer function parametersfrom the user by numerator and denominator coefficients. The user can also enter theseparameters in terms of pole frequency and quality factor. Based on the parameters, softwaredecides one of the default circuit types and creates a netlist for PSpice in terms of otheranalysis parameters defined by user. The output of the software is automatically simulated inPSpice program; frequency responses of simulated circuits are given. The theoretical resultsand the software outputs are tested by using Matlab program. It is expected that this softwarewill help researchers to analyze and synthesize log domain filters.