Kavram haritası yönteminin öğrencilerin periyodik tablo konusunu anlamalarına etkisi
The effectiveness of concept mapping instruction over traditionally designed chemistry instruction on understanding of periodic properties concept
- Tez No: 197002
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMULKÖĞRET M ANAB L M DALIKAVRAM HAR TASI YÖNTEM N N ÖĞRENC LER N PER YOD K TABLOKONUSUNU ANLAMALARINA ETK SHacer KAYMAKÖZETBu çalışmada, kavram haritalarının öğrencilerin periyodik özellikler konusunuanlamalarına olan etkisi incelenmiş ve geleneksel yöntemle karşılaştırılmıştır.Çalışmaya 2004-2005 döneminde Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen BilgisiÖğretmenliği bölümünde, aynı öğretim elemanının yürüttüğü Kimya I dersini almakta olaniki birinci sınıfından, toplam 54 öğrenci katılmıştır.Bu çalışmada belirlenen iki gruptan, kontrol grubuna sadece geleneksel öğretim yöntemiile ders anlatılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere ise geleneksel anlatımın yanında kavramharitaları kullanılmıştır. Her iki gruba da ön test ve son test olarak Kimya Ders Başarı Testiuygulanmıştır. Çalışmanın başında Kimya Ders Tutum Ölçeği öğrencilerin kimya dersinekarşı tutumlarını ve Bilimsel şlem Beceri Testi'de öğrencilerin bilimsel işlem becerileriniölçmek için uygulanmıştır.Araştırmanın hipotezleri Bağımlı ve Bağımsız t-testi kullanılarak test edilmiştir.Sonuçlar, kavram haritalarının periyodik tabloda değişen periyodik özellikler konusuylailgili bilimsel kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN PRIMARY TEACHING EDUCATIONTHE EFFECTIVENESS OF CONCEPT MAPPING INSTRUCTION ONUNDERSTANDING OF PERIODIC PROPERTIES CONCEPTHacer KAYMAKABSTRACTThis study was conductud to explore the effectiveness of concept mapping instructionover traditionally designed chemistry instruction on understanding of periodic propertiesconcept.54 first year students from two classes of a General Chemistry course taught by the sameteacher in Pamukkale University in 2004-2005 fall semester were enrolled in the study.There were two groups of students. Students in the control group were instructed onlywith traditionally designed chemistry instruction. Students in the experimental group studiedwith the concept mapping through teacher lecture. Both groups were administeredChemistry Course Achievement Test as pre-tests and post-tests and Chemistry Attitude Scaleas pre-test; in addition to these Science Process Skill Test was given to both groups at thebeginning of the study to determine students? Science process skill level.The hypotheses were tested by using dependent and independent t-test. The results showedthat concept mapping instruction caused a significantly better acquisition of scientificconceptions related to Periodic properties changing on Periodic Table than the traditionallydesigned chemistry instruction.