Koltuk bağlantı elemanlarının mukavemetinin ilk hız koşulları ve dummy etkisi ile crash testi esnasında simülasyonu
Dummy and seat during the cras test
- Tez No: 197008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ŞENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ivÖZETFiziksel ve simülasyon çarpışma (crash) testi uygulamalarında en önemlielemanlar bağlantı elemanlarıdır. Bu çalışma, araç koltuğu, emniyet kemeri, insanmodeli (dummy) ve bağlantı elemanlarının davranışını incelemektedir. Amaca ulaşmakiçin araç koltuğu Pro-Engineer'de modellendi, tüm sonlu elemanlar modeli ANSYS' dehazırlandı ve explicit kod LS-Dyna analizleri hesaplamak ve sonuçları almak üzereoluşturuldu. Analiz lineer explicit olduğundan sistem üzerindeki deformasyon değilmukavemet incelenmektedir. Koltuk üzerine yapılan fiziksel çarpışma (crash) testuygulamaları katapult sistemleri ile denenmektedir. Bunlar, koltuk ve insan modelini(dummy) gerekli ilk hıza ulaştırır ve büyük bir eksi ivme ile durdurur. Sonlu elemanlarmodeli çeşitli ilk hız ve eksi ivme değeri içerir ancak ortalama değerler 17 m/sn ve -50m/sn2 dir. Analizler crash test esnasında ilk hız, ivme ve insan modelinin etkisinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYThe most important components of a car during an accident are the joints and theparts connected to the joints. The study examines the behavior of the seat, the dummyand also its joint components during a crash test. To reach the aim, a real car seat ismodelled on Pro Engineer; all of the finite element model is prepared on ANSYS; andexplicit code LS DYNA is generated to run the analysis and to get results. This is anexplicit lineer analysis and the main point is not deformation but the endurance. Physicaltests on the seat are applied with catapult system that reachs the system to enough initialvelocity and stops with great minus acceleration to represent real crash test conditions.Finite element models include several initial velocity and acceleration values butaverage values are 17 mps and -50 m/sn2. The analysis shows the effect of velocity,acceleration and dummy during the crash test.