Değişik imalatlı parçaların kaynak birleşim bölgelerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 4707
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
iv ÖZET Kaynaklı bir konstrüksiyonunun her parçası aynı kuvvetle re maruz kalmayacağından, belli kuvvetlere karşı değişik imal usulleri ile imal edilmiş parçaların kullanılması ge rekmektedir. Bir parça değişken yüklere maruz iken, di ğer bir parça çekmeye yada eğilmeye çalışabilir. Kons- trüksiyonun tamamının aynı tip imal edilmiş parçalardan meydana getirilmesi, genel mukavemeti azaltıcı nitelikte olabilir. Bu yüzden çeşitli kuvvetlere maruz kalan parça ların, o kuvvetlere dayanacak imal usulü ile imal edilmiş parçalardan yapılması daha uygundur. Bu çalışmada, farklı imal edilmiş az karbonlu çeliklerin, elektrik ark kaynağı ile birleştirme bölgelerinin eğme, çekme ve çentik-darbe mukavemetlerinin değişimi araştırıl mıştır. Bunun için, önce döküm, dövme ve hadde ile imal edilmiş az karbonlu çelik parçaların kaynaksız mukavemetleri Ölçülmüş tür. Daha sonra, aynı ve ayrı imalatlı parçalar kaynak edilerek bunların mukavemet değerlerinin nasıl değiştiği tesbit edilmiştir. Buna göre, farklı imal edilmiş parça lar arasında, en yüksek çekme mukavemeti; dövme-hadde, en yüksek eğilme mukavemeti; dövme-döküm, en yüksek tokluk mukavemeti de hadde-döküm parçalarda bulunmuştur. Sonuçta, deneysel olarak bulunan mukavemet değerleri ile farklı imal edilmiş parçaların sertliğinin kaynak malzeme sinin çekme gerilmesine oranı ve özgül ağırlıkları arasın daki ilişki regresyon analizi ile bulunmuştur. Bu ilişki nin çok değişkenli "doğrusal ilişki olduğu kabul edilmiş ve hesaplamalar bilgisayar yardımı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Since each part of a welded construction will not subject to the same forces, it is required the use of the metal parts, manufactured by difficult type of manufacturing process, against certain forces. When opart is subject to the changing loads, the other one may wark either ten sion or bending. The forming of the whole construction by using metal parts produced by the same type of manufactu ring process may have lowering the quality of general re sistance. For this reason, the making of parts, subjec ting to various forces, from the parts produced by manufac turing process so that they resist those of forces is more adequate. In this study, it has been investigated the change of ten sion, bending and groose-impact strenghts' of the welded joints of the low carbon steels. For this reason, first, the weldless trengths of the parts of low carbon steels manufactured by casting, forming and rolling process, have been measured. Later, by welding the same and differently manufactured parts, it has been determined how the strength values of these change. Ac cording to.- these results, it has been found that, among the differently manufactured parts, the highest tension strenght was in the forged-rolled, the highest bending strength in the forged-cast ed and also the highest groose- impact strength in the rolled-casted parts. In the conclusion, the relations of these experimentally found strength values to the ratio of hardness of the dif ferently manufactured parts to tensile strenght of the welding material and spesific weights of parts has been found by regression analysis. This relation has been as sumed as a linear relation of the multivariables and the calculations has been made by the assistance of computer.