Üçüncü mertebeden diferensiyel denklemlerin salınım ve salınımsızlığı
Oscillation and nonoscillation theory of third order differential equations
- Tez No: 197217
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PAKİZE TEMTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
iiiÜÇÜNCÜ MERTEBEDEN D FERENS YEL DENKLEMLER NSALINIM VE SALINIMSIZLIĞIHülya HASKARAErciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri EnstitüsüYüksek Lisans Tezi, Temmuz 2005Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Pakize TEMTEKÖZETÜç bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, lineer differensiyel denklemlerde salınımve salınımsızlık kavramını tanıtmak ve üçüncü mertebeden lineer diferensiyeldenklemlerin çözümlerinin salınım ve salınımsızlık kriterlerini vermektir.Birinci bölümde, tezin içeriği ile ilgili giriş yapıldı.kinci bölümde, bazı temel tanım ve teoremler verildi.Üçüncü bölümde, ilk olarak Dolan [1] ınyâ²â²â² + a (t ) yâ²â² + b(t ) yâ² + c(t ) y = 0şeklindeki üçüncü mertebeden lineer bir diferensiyel denklem ile bu denkleminadjointi arasındaki salınım davranışına ilişkin çalışmalarına yer verildi. Daha sonra daN. Parhi ve S. Padhi [2] nin üçüncü mertebeden lineer bir diferensiyel denklemingüçlü salınımlı olması için katsayı fonksiyonları üzerinde elde ettiği şartlarverildi.Anahtar Sözcükler : Salınım, salınımsızlık, salınım teorisi, salınımlı çözümler,salınımsız çözümler.
Özet (Çeviri)
ivOSCILLATION AND NONOSCILLATION THEORY OF THIRDORDER DIFFERENTIAL EQUATIONSHülya HASKARAErciyes University, Graduate School of Natural and Applied SciencesM. S. Thesis, July 2005Thesis Supervisor: Assist. Prof. Pakize TEMTEKABSTRACTThe aim of this study is to present the notions of oscillation and nonoscillation inlinear differential equations and to give some oscillation and nonoscillation criteriafor third linear order differential equations.In the first chapter, the introduction dealing with thesis is given.In the second chapter, some basic definitions and theorems are given.In the third chapter, firstly, the relationship between the oscillatory behaviour of alinear third order differential equationyâ²â²â² + a (t ) yâ²â² + b(t ) yâ² + c(t ) y = 0given by Dolan [1] and its adjoint, is studied. Later, the conditions on the coefficientfunctions for a linear third order differential equation to be strongly oscillatory,are given by N. Parhi and S. Padhi [2].Keywords : Oscillation, nonoscillation, oscillation problem, oscillation solutions,nonoscillation solutions.