İkinci ve üçüncü mertebeden lineer olmayan diferensiyel denklemlerin salınımı ve salınımsızlığı
Oscillatory and non-oscillatory behavior of the second and third order non-linear differential equations
  1. Tez No: 394271
  2. Yazar: SENA VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. PAKİZE TEMTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma da ikinci ve üçüncü mertebeden belli yapıdaki lineer olmayan diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımı ve salınımsızlığı incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde, ikinci mertebeden lineer olmayan diferensiyel denklemi ele alınıp incelenmiştir. Burada , ve sürekli ve dır. Dördüncü bölümde, üçüncü mertebeden lineer olmayan diferensiyel denkleminin salınımsızlık özellikleri incelenmiştir. Son olarak beşinci bölümde ise, şeklindeki diferensiyel denklemlerin salınım kriterleri verilmiştir. Ayrıca örnekler ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we are deal with oscillatory and non oscillatory behaviour of solutions of the second and third order nonlinear differential equations. This work consist of five chapters. In the first chapter, it is given the preliminaries and the basic concept. In the second and third chapter, it is considered second order nonlineer differential equations of the form where , and are continuous and . In the fourth chapter, it is given nonoscillatory properties of third order nonlinear differential equations of the form Finally, in the fifth chapter, it is studied oscillatory criteria of the form Furthermore the examples are given.