Hafif betonun çok katlı prefabrik konutlara uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigations of usebility of light weight concrete in high-rise building
  1. Tez No: 197268
  2. Yazar: HACELİ MARAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
HAF F BETONUN ÇOK KATLI PREFABR K KONUTLARAUYGULANAB L RL Ğ N N ARAŞTIRILMASIHaceli MARAŞLIErciyes Üniversitesi, Fen Bilimleri EnstitüsüYüksek Lisans Tezi, Aralık 2005Tez Danışmanı : Prof.Dr. Tefaruk HAKTANIRÖZETErciyes Dağı, Isparta, Iğdır ve Karadeniz Bölgesi gibi birçok farklı yöreden çıkartılanbims 1950`ler den beri dünyanın gelişmiş ülkelerinde taşıyıcı hafif betonuygulamalarında kullanılmaktadır. Ülkemizde ise genelde hafif duvar blokları veasmolen bloklarının imalinde agrega olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bimslerin,kumaşların taşlanmasında, bazı sıva harçlarında ve seracılıkta da kullanma alanımevcuttur. 1970'li yıllardan beri ülkemiz üniversitelerinde, bimsin doğrudan taşıyıcıhafif beton agregası olarak kullanılabilirliği üzerine, pratik hayatta uygulama alanı çokbulamamış, akademik araştırmalar yapılmıştır.Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada; hafif betonun çok katlı tünel kalıpsistemle imal edilen konutlara uygulanabilirliğinin, Türkiye'de ve özellikle Kayseri`deyapımının araştırılması statik-betonarme programlar yardımıyla irdelenmiştir.Çalışmanın temel amacı, Kayseri ve civarında yoğun olarak bulunan ve ekonomik birinşaat malzemesi olan bims'ten yapılabilen, BS18 (C18) mukavemetini sağlayabilenhafif betonun konutlarda kullanılıp kullanılamayacağının araştırmasını yapıp gereklikarşılaştırmaları yapmaktır. Analizler STA4CAD V12 programıyla icra edilerek,karşılaştırmalar yapının sağlamlığından ödün verilmeden, ekonomiklik, yapının oturmave deplasmanları (konfor), betonun üretim süreci ve kalitesi gibi kıstaslar göz önünealınarak yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Hafif beton, tünel kalıp, bims, BS18, STA4CAD V12 programı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS OF USEBILITY OF LIGHT WEIGHT CONCRETE INHIGH-RISE BUILDINGHaceli MARAŞLIErciyes University, Graduate School of Natural and Applied SciencesM.Sc. Thesis, December 2005Thesis Supervisor: Prof. Dr. Tefaruk HAKTANIRABSTRACTPumice is used in the production of structural light weight concrete (LWC). Pumiceaggregates are abundant in Erciyes Mountain, Isparta, Igdır and Black Sea region ofTurkey. Pumice is used for structural purposes in the developed countries, although it isutilized as aggregates for to produce light-weight wall units and floor blocks in Turkey.Pumice aggregate is also employed in material-stoning, in wall plasters and in greenhouse. Although it has not found practical use in everyday life, pumice aggregate hasbeen investigated in Turkish Universities for academical purpose since 1970;The feasibility of LWC made of pumice aggregate in multi-story buildings (tunel formbuildings) in Turkey, especially for Kayseri region is investigated in this study, with thehelp of a structural analysis package program widely used in Turkey.The main objective of the study is to examine the usability of LWC with a strength of18 MPa produced from pumice aggregates existing in large quantitios in Kayseri andits surroundigs. Neccessary Comparisons with normal-weight concrete (NWC) are latermade.The computations are peformed using the conmercial software package STA4CADV12. The comparison of the buildings made of NWC and of LWC is made from thestandpoints of displacement of critical components, production of concrete and itsquality and economy. The study is comprised of five sections: introduction, literaturereviev, the analytical experimental studies, structural analysis, results and suggestions.Keywords : LWC, Tunel Form Building, Pumice Aggregate, STA4CAD.