İnşaat proje yönetiminde faaliyet esaslı bilgi yönetim modeli
Activity based konowledge management model in construction project management
  1. Tez No: 197290
  2. Yazar: ERSİN NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETN AAT PROJE YÖNET M NDE FAAL YET ESASLI B LG YÖNET MMODELProje yönetimi esaslarıyla yönetilen in aat firmalarının ba arı grafi inin hızla yükseldi ibilinmektedir. n aat firmalarında proje yönetimi kavramının benimsenmesi veuygulanmasıyla proje sonunda amaçlanan kar oranının arttı ı kolaylıklagözlenebilmektedir. Proje yönetiminin temeli ise süre, maliyet ve kaliteoptimizasyonudur. Ancak hedeflenen optimizasyonu etkileyen di er kavramların daproje yönetim sürecinde yerini alması ba arı için kaçınılmazdır. Bilgi yönetimi bukavramların en önemlilerinden biridir.Bilgi yönetiminin ana a amaları; bilginin elde edilmesi, varolan bilginin bulunması,bilginin organize edilip depolanması, bilginin payla ımı ve bilginin güncellenmesiolarak be kısımda incelenmektedir. Bilgi açık bilgi ve örtülü bilgi olarak iki ekildeelde edilmektedir. Açık bilgi, proje sonunda somut olarak elde edilen bilgidir. Projeyeait raporlar, belgeler, veriler, çizimler, projenin kapsamındaki kanunlar ve projede görevalan ahısların bilgileri somut bilgilerden bazılarıdır. Örtülü bilgi, proje yapıma amasında kar ıla ılan problemlere getirilen çözümler ve projelerde çok sıkkar ıla ılmayan uygulamalar sonunda edinilen deneyim bilgileridir.Günümüzde uygulanan sistemlerde mühendisler ve uzmanlar çalı tıkları firmadanayrıldıklarında edindikleri deneyimleri de yanlarında götürürler. n aat projelerininyapım safhasında kar ıla ılan problemler sonunda elde edilen ve daha sonra faaliyettabanlı depolanan bilgi, gelecek projelerde kar ıla ılan aynı veya benzer faaliyetlerdetekrar kullanılabilir. Böylece kar ıla ılan problemlerin çözümünde asıl amaç olan süre,maliyet ve kalite optimizasyonu daha rasyonel realize edilebilir.Bilgisayar sistemleri ve network teknolojisiyle, tecrübe ve bilgi, etkili ve sistematikolarak toplanabilir ve payla tırılabilir. Network tabanlı bilgi yönetimi sistemininuygulanması, bilgi yönetiminin uygulanma hızını arttıraca ı gibi, gelecek projelerde dekolaylıkla gerekli bilgilere ula ım imkânı sa layacaktır.Bu çalı manın amacı, konut in aatı projeleri için `'in aat proje yönetiminde faaliyetesaslı bilgi yönetimi modeli'' olu turmaktır. Modelde, in aat yapım a amasındabilgisayar teknolojisi kullanılarak bilginin elde edilmesi, organizasyonu, saklanması,payla ımı, güncellenmesi amaçlanmı tır.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYACTIVITY BASED KNOWLEDGE MANAGEMENT MODEL INCONSTRUCTION PROJECT MANAGEMENTThe numbers of construction companies in our country which are managed on the basisof project management are increasing permanently. It?s easily recognized that the profitrate is increased at the end of project with the adoption and implementation of projectmanagement. Beside the optimization of time, cost and quality which form thefundamental of project management, there are other concepts affecting this optimizationin project management process. Knowledge management is one of these concepts.The main phases of knowledge management are knowledge acquisition, finding existingknowledge, knowledge organization and storage, knowledge sharing, knowledgeupdate. Knowledge can be obtained in two forms; explicit knowledge and tacitknowledge. Explicit knowledge is the concrete knowledge that can be obtained at theend of project. Project reports, documents, data, drawings, laws which are in scope ofproject, knowledge about the employee can be exemplified for explicit knowledge.Tacit knowledge; is the experimental knowledge that can be obtained at the end of theproject through the solutions of problems and applications which can?t be seenfrequently that occur during the construction of project.When existing systems are considered, engineers and experts often leave theorganizations without the experiences they gain. Knowledge which is formed through,the solutions of problems during the construction phase of projects and then stored inactivity based, can be used for same or similar activities at future projects.Thus we can reduce the time and cost of solutions of the problems and increase thequality of applications.Valuable knowledge must be available in various forms with the computer systems andnetwork technology, experience and knowledge can be collected and shared effectivelysystematically. Application of network based knowledge management system willincrease the application speed furthermore it will provide an opportunity for easilyaccess to knowledge.Here in this study an Activity based knowledge management model in constructionproject management is formed for a residence construction. In addition acquisition,organization, storage, sharing and update of knowledge by the use of computertechnology during the construction phase of projects is aimed throughout the project.ix