Polimerik yalıtkanlarda titreşimin kullanım ömrü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the vibration effects on the lifetime of the poymeric insulators
- Tez No: 197289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKDEN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETPOLİMERİK YALITKANLARDA TİTREŞİMİN KULLANIM ÖMRÜ ÜZERİNEETKİLERİNİN İNCELENMESİBu çalışmada elektrik endüstrisinde kullanılan polimerik yalıtkanların kullanım ömürlerineetki eden dış etkenlerden nem ve titreşimin etkisi deneysel yöntemlerle incelenmiştir.Deneyler iki aşamada yapılmıştır, İlk aşamada deney düzeneği hava sızdırmazlığı sağlamakamacı ile düzeneğin yer aldığı kafes jelatin ile kaplanmış ve ortama istenen seviyede nemoluşturmak amacı ile bir buhar üreteci yerleştirilerek deneyler gerçekleştirilmiştir. İkinciaşamada ise deney düzeneğine titreşimi oluşturmak amacıyla vibrasyon motoru yerleştirilipoluşturulan titreşimlerin etkisi altında deneyler yapılmıştır Deneyler sırasında IEC 587standartlarına uygun olarak eğik düzlem test düzeneği oluşturulmuş ve bu deney düzeneğinetitreşimi oluşturmak amacıyla vibrasyon motoru ilave edilip oluşturulan titreşimlerin etkisialtında deneyler yapılmıştır. Örneklerin bozulma süreleri ortamda titreşimin olmadığıkoşullarda ve farklı titreşim değerleri altında belirlenmiş, yüzey durumları incelenereksonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ortamdaki nem oranı arttıkçamalzemenin ömrünün arttığı, mekanik titreşime maruz kalan polimerik yalıtkanın artantitreşim ile elektriksel ömrünün de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF THE VIBRATION EFFECTS ON THE LIFETIME OF THEPOLYMERIC INSULATORSIn this study, polymeric outdoor insulation materials of electrical industry were investigatedexperimental under vibration effect as an external condition. Experiments was made in twodifferent conditions. In the first part of the experiments , the set up was cowered by a gelatinto make it impermeable then a vapour generator put into the set up to generate the expectedvapour rate. In the second part of the experiments a vibration motor add to the set up togenerate vibration effect. In the experimental part of the research initially a test rig accordingto the IEC 587 Inclined Plane Tracking Test Standart was built and the experiments was doneunder vibration effect by adding a vibration motor to the test set up. At the end the trackingtimes were compared under the effect of every vibration value given to test set up. As a resultof the experiments, the polymeric insulation materials lifetime was increased by remaining themechanical vibration effect.