Akciğer kanseri hastalarında ve sağlıklı bireylerde GSTM1 gen delesyonunun polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle araştırılması
Investigation of GSTM1 gene deletion using the method of PCR in lung cancer patients and healthy people
- Tez No: 197326
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA FİLİZ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
iiÖZET(Akciğer Kanseri Hastalarında ve Sağlıklı Bireylerde GSTM1 Gen DelesyonununPolimeraz Zincir Reaksiyonu Yöntemiyle Araştırılması)Detoksifikasyon mekanizmasında rol oynayan GST enzimlerini kodlayan genlerdekipolimorfizm, karsinojenlerin detoksifikasyon etkinliğinde bireysel farklılıklara sebepolmasından dolayı özellikle akciğer kanseri riski ile yakından ilişkilidir.Bu çalışmada akciğer kanseri hastaları ve sağlıklı bireylerden sağlanan kan örneklerinden eldeedilen genomik DNA'lar PZR yöntemi ile amplifiye edilerek GSTM1 geninin varlığı veyadelesyonu ortaya konmuştur. GSTM1 delesyon genotipine akciğer kanseri hastalarında %46.7, kontrol grubunda ise % 16.6 oranında rastlanmış ve sonuçlar GSTM1 gen delesyonununakciğer kanseri ilişkili olduğunu göstermiştir (Fisher'in Ki-kare analizi; 4.80, P:0.0251).Anahtar Kelimeler : GSTM1, Akciğer Kanseri, Detoksifikasyon, PZR
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACT(Investigation of GSTM1 Gene Deletion Using the Method of PCR In Lung CancerPatients and Healthy People)Polymorphisms of the GST genes encoding for the xenobiotic metabolizing enzymes result inindividual variations in the efficiency of detoxification of environmental carcinogens, andhave been extensively associated with variable risk for lung cancer.In this study, genomic DNA?s obtained from the blood samples of the lung cancer patientsand healthy people were amplified by PCR method to detect the presence or deletion ofGSTM1 gene. The frequency of GSTM1 deletion genotype was 46.7 % in lung cancerpatients and 16.6 % in controls. According to the Fisher?s chi square test results, GSTM1deletion is associated with lung cancer development (Fisher?s chi square test 4.80, P: 0.0251).Key Words : GSTM1, Lung Cancer, Detoxification, PCR