Isparta ilinde normal ve alerjik hastaların evlerindeki ev tozlarının incelenmesi
The investigation of house dusts in normal houses and allergic patients' houses in Isparta
- Tez No: 197327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
iiÖZETIsparta İlinde Normal ve Alerjik Hastaların Evlerindeki Ev Tozlarının İncelenmesiBu çalışmada Nisan 2003-Mart 2004 döneminde, Isparta'da tespit edilen 10 hasta ve5 kontrol evinden oluşan istasyonlar grubu Süleyman Demirel Üniversitesi TıpFakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran alerjik astımlı kişilerdenseçilmiştir.istasyon olarak belirlenen evlerden her ay elektrik süpürgesiyle toplanantozlar, düzenli olarak alınmış ve Wodehouse yöntemine göre preparat hazırlanmıştır.Preparatlardaki 4 cm2 alanda polen, mantar sporu, bitki dokuları, bitki tüyleri, hayvantüyleri, akarlar ve böcek parçaları gibi materyallerin teşhisleri ve aylara göresayımları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar çizelgede gösterilmiş ve çalışmanınyapıldığı dönemdeki meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak arasındaki ilgi tespitedilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak Isparta ev tozlarında 60 taksona ait polen tespit edilmiştir. Hastaevlerinde kontrol evlerine nazaran daha fazla takson sayısı ve polen konsantrasyonugözlenmiştir. Materyallerden polenlerin toplam yoğunluğu hasta evlerinde % 69.08,kontrol evlerinde % 60,5 değer ile ilk sırayı almıştır. En yoğun görülen polenlersırasıyla, Pinaceae, Artemisia L., Cupressaceae, Poaceae ve Quercus L.'tur. Bitkitüyleri ikinci, bitki dokuları üçüncü, mantar sporları dördüncü sırada yer almaktadır.Hayvan tüyü ve deri döküntüleri, böcek parçaları ve akarlara çok az miktardarastlanmıştır. Isparta için alerjik olabilecek polenlere ait taksonlar Artemisia,Cupressaceae, Poaceae ve Quercus olarak sıralanabilir. Ayrıca mantar sporlarındanAlternaria ile bitki doku ve tüyleri de alerjik yönden göz önüne alınabilir.ANAHTAR KELİMELER : Isparta, Ev tozu, Alerji.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThe Investigation of House Dusts in Normal Houses and Allergic Patients? Houses inIspartaIn this study, allergic materials in house dust of 10 patient?s and 5 control houses inIsparta were investigated between April of 2003 and March of 2004. Patient groupwas chosen from the patients who have allergic asthma and visited SüleymanDemirel Universty Medicine Faculty. The dust was collected by a vacuum cleanerfrom houses as the station were taken as samples and preparations were madeaccording to the Wodehouse procedure. In 4 cm2 area of the preparations, allergicmaterials such as pollens, Fungus spores, plant trichome and tissues, animal hair,mites and insect parts were identified and counted for each month. The results wereshown in tables and they were matched with the meteorological factors at the time ofthis work carried out and the relationships between them were tried to be determined.As a result, pollens of 60 taxons were found in the house dust of Isparta. More taxonsand pollen concentrations were observed in patient?s houses than control houses.Among total allergens, pollens took the first place with 69.08 % in patient?s housesand 60.05 % in control houses. The most observed pollens were Pinaceae, ArtemisiaL., Cupressaceae, Poaceae and Quercus L. After pollens most observed materialswere plant trichomes, plant tissues and fungus spores. Animal hair and danders,insect parts and mites were observed a little. Artemisia, Cupressaceae, Poaceae andQuercus polen can be allergic for Isparta. Also Alternaria from funges spores withplant trichome and tissues can be taken into consideration as allergic materials.KEY WORDS : Isparta, House Dust, Allergy