Eğirdir ilçesi tarım işletmelerinin mekanizasyon düzeyi
The mechanization level of the farms in Eğirdir district
  1. Tez No: 197338
  2. Yazar: OSMAN GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KAMİL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
iiiÖZETBu araştırmada, Isparta ili Eğirdir ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal yapı vemekanizasyon düzeyinin belirlenerek bir veri tabanının oluşturulması amaçlanmıştır.Örnek köy ve işletme sayısını belirlemek için tabakalı örnekleme yöntemikullanılmıştır. Örnek köy ve işletmelerin seçildiği populasyonda 29 köy ve 2709işletme bulunmaktadır. Neyman Yöntemi' ne göre 14 köy ve 110 işletme ileçalışılması gerektiği saptanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 110 işletmeden yüzyüze anket ve gözlem yolu ile elde edilmiştir. Anket verileri 2004 yılınıkapsamaktadır.Araştırma alanında işletme başına düşen traktör adedi 0.79, tarım makinesi adedi4.70 ve traktör başına düşen tarım makinesi 5.17 olarak bulunmuştur. Araştırmaalanında ortalama traktör gücü 34.92 kW, ekilen alana düşen traktör gücü10.77 kW/ha, 1000 ha alana düşen traktör sayısı 308.32 adet, bir traktöre düşenekilen alan 3.24 ha, traktör başına düşen makine kütlesi 2.47 ton ve yıllık traktörkullanım süresi de ortalama 380.65 h/yıl olarak saptanmıştır.Traktörlerin yaklaşık % 67.44' lük bölümü 30.1-40 kW güç grubunda yer almaktadır.İşletmelere göre değişmekle birlikte, ortalama işletme büyüklüğünün 30.45 da,işletme başına düşen parsel sayısının 3.58 adet, parsel büyüklüğünün 8.50 da olduğuişletme arazilerinin % 45.22' de bahçe bitkileri üretiminin yapıldığı ve ürün deseniiçinde elma alanının % 43.65 pay ile ilk sırayı aldığı belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Mekanizasyon Düzeyi, Tarım Makineleri, Traktör,Tarımsal Mekanizasyon
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThe research has been conducted to establish database determining agriculturalstructure and mechanization level of farms in Eğirdir district of Isparta province.The stratified sampling method was used to determine the number of sample villagesand farms. These are 29 villages and 2709 farms in the population that samplevillages and farms were selected. 14 villages and 110 farms were selected boned onNeyman method. The data obtained from research were collected from 110 differentfarms by face to face questionnaires and special observations. The data fromquestionnaires covers for the period of 2004 production season.The number of tractor per farms surveyed in the research area was found to be 0.79and the number of agricultural machinery per tractor was 5.17. In the research area,the average tractor power was determined as 34.92 kW, tractor power per cultivatedarea (ha) was 10.77 kW/ha, the number of tractor per 1000 ha 308.32, cultivated areafor each tractor was 3.24 ha, mass of agricultural machine for each tractor was2.47 tons, and yearly tractor usage was 380.65 hours.Approximately, 67.44 % of tractors were in the group of 30.1-40 kW. It was foundthat average farm size, parcel per farm and parcel size were 30.45 da, 3.58 units and8.50 da, respectively. The ratio of garden plants crops sown area was about45.22 % in the farms, and the highest value was about 43.65 % for the apple area.KEY WORDS: Mechanization Level, Agricultural Machinery, Tractor, AgriculturalMechanization