İçmesuyu ve kanalizasyon bilgi sistemi (İKANBİS)
Drinking water and waste water information system
  1. Tez No: 197339
  2. Yazar: ABDULLAH GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), bilgi teknolojisine dayalı bir veri toplama, işleme ve sunmaaracı olarak; veya yoğun ve karmaşık konum bilgilerinin etkin bir şekildedenetlenebildiği bir yönetim tarzı; veya coğrafik verilerin daha verimli kullanılmasınaolanak sağlayan bir sistem ya da bunların bir bütünü olarak tanımlanabilir.CBS uygulama alanlarından Kent Bilgi Sisteminin bileşenlerinden olan AltyapıBilgi Sistemi, kentte mevcut olan içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu şebekelerineait grafik ve grafik olmayan (sayısal ve sözel) verilerin toplanması, uygun yazılım vedonanımlar kullanılarak bir veri tabanına aktarılması ve değişik yapıdaki verilerarasında ilişkiler kurularak, bu sistemlere ait sorgu ve analizlerin yapılmasıyla kentinşebeke sistemlerine ait problemlerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde çözülmesine olanaksağlayan işlemler bütünüdür.Afyonkarahisar ili Haydarlı Beldesinde, altyapı şebeke sistemlerinden olankanalizasyon ve içmesuyu şebekeleri için bilgi sistemi oluşturulmuş ve bu sistemİçmesuyu ve Kanalizasyon Bilgi Sistemi (İKANBİS) olarak adlandırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Coğrafi Bilgi Sistemi, Kent Bilgi Sistemi, AltyapıBilgi Sistemi
Özet (Çeviri)
Geographic Information System can be described as a tool of collecting, processingand presenting data which is based on information system; or as a managementmanner which can inspect intensive and complicate information effectually; or as asystem which can use geographic data efficiently; or can be described total of these.Infrastructure Information System is component of Urban Information Systemwhich is application part of Geographic Information System. InfrastructureInformation System is completeness of processes which can collect graphic andnongraphic data about city?s drinking, waste and raining water networks, transferdata to data base with using proper software and hardware, set up relation betweendifferent kinds of data and make inquiry and analysis for solving city?s networksystem problems quickly and trustworthy.At the Haydarlı Municipality in Afyonkarahisar, Information system has beenconstituted for drinking water and waste water networks which are the part ofInfrastructure Information System and it is named as Drinking water and Wastewater Information SystemKEY WORDS: Geographic Information System, Urban Information System,Infrastructure Information System