Isparta ili Eğirdir ilçesi Kovada kanal bölgesinde çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması (ÇATAK) programının benimsenmesi ve yayılması
Adoption and diffusion of environment friendly agricultural land protection program (EFALP) in Kovada canal region of Eğirdir district of Isparta
- Tez No: 372676
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BOZ, DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) Programı kapsamında ele alınan koruyucu önlemleri benimseyen ve benimsemeyen çiftçileri sosyoekonomik özellikler bakımından karşılaştırmak; programın çiftçiler tarafından benimsenmesine etki eden faktörleri ortaya çıkarmak ve programın bölgedeki tarım arazilerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımına yapmış olduğu katkıları belirlemektir. Ayrıca programın başarısını etkileyen faktörleri belirlemek, aksaklıklar varsa bunların giderilmesi ve sonraki programlarda yinelenmemesi için alınması gereken önlemleri sıralamaktır. Araştırmada kullanılan veriler Isparta İli Eğirdir İlçesi Kovada Kanal Bölgesinde tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 214 çiftçi ile yapılan anketlerden sağlanmıştır. ÇATAK Programını benimseyen ve benimsemeyen çiftçilerin sosyoekonomik özellikleri, toprak koruyucu ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının benimsenmesi, koruyucu uygulamalarla ilgili tarımsal yayım faaliyetleri ve bilgi kaynakları, iletişim davranışları ve yakın-uzak çevre ile ilişkiler bakımından karşılaştırılmasında ki-kare bağımsızlık testi, programın benimsenmesine etki eden faktörlerin ortaya çıkarılmasın için de logit modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ÇATAK Programının bölgede çevre koruma ve sürdürülebilirlik için önemli olduğu; benimsenmesinde ise çiftçilerin köy yönetimine katılımı, tarımsal yatırımlar için kredi kullanımı, gelir düzeyi ve ziraat mühendislerini ziyaret etme sıklığı önemli parametreler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to compare socioeconomic characteristics of adopters and non-adopters of the protective measures included in the Environment Friendly Agricultural Land Protection Program (EFALP); to determine factors influencing the adoption of this program, and to identify the contributions the program made for protection and sustainable use of agricultural lands in the region. In addition, it was intended to determine factors influencing the success of the program and the shortages and/or deficiencies, if any, which may cause to slower or prevent the implementation of the program. Data for this study were collected by administering a questionnaire to a stratified sample of 214 farmers operating in Kovada Canal Region of Eğirdir District of Isparta. Chi-square test of independence was used to compare adopters and non-adopters in terms of their socioeconomic characteristics,adoption of soil protective and sustainable agricultural practices, agricultural extension activities regarding protective measures and information sources of farmers, communication behavior and relationships with far and close environment. Binary logit analysis was used to determine factors influenced the adoption of the program. Results of the study showed that the program was useful in the region to protect soil and provide sustainability. Participation in village administration, credit us for investments, income level of farmers, and contacts with extension personnel were the main factors influenced the adoption of the EFALP program.