Bazı bitkilerin ve olgunlaştırma sürelerinin patateste sorun olan canavar otu (Orobanche spp.)'na etkileri üzerinde araştırmalar
The Effects of some plants and their maturing periods on Orobanche spp. in potato
  1. Tez No: 197391
  2. Yazar: LERZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETBAZI B TK LER N VE OLGUNLAŞTIRMA SÜRELER N NPATATESTE SORUN OLAN CANAVAR OTU (OROBANCHE SPP.)'NA ETK LER ÜZER NDE ARAŞTIRMALARÖZTÜRK, LerzanYüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma BölümüTez Yöneticisi: Yrd. Doç.Dr. Hasan DEM RKAN04.10. 2006, 56 sayfaBazı bitkilerin bitki artıklarının patateste sorun olan canavar otunaetkilerinin belirlenmesi amacıyla, iklim odası koşullarında 4 tekerrürlü 3aşamalı (1 ay, 2 ay, 3 ay) bir deneme yürütülmüştür. Çalışmada allelopatiketkilerinin araştırıldığı bitkiler ise; Zakkum (Nerium oleander), Fiğ (Viciasativa), Bakla ( Vicia faba), Turp (Raphanus sativus), Tespih ağacı (Meliaazedarachta) ve Brokkoli (Brassica oleracea var.italica)'dir.Bitkilerin yaprakları parçacıklara bölünerek %1, % 2, % 3, % 4, % 5oranlarında toprağa karıştırılarak 1, 2, 3 ay 25 ºC' de karanlık ortamda 1 ay,2 ay, 3 ay olgunlaştırma için bekletilmiştir. nkübasyon süreleri bittiğindedenemelere geçilmiştir. Her saksıya 3 patates yumrusu ekilmiş ve her bitkiye0.75 gr Orobanche tohumu bulaştırılmıştır. Hazırlanan saksılar iklimodasına taşınmış, buradaki sıcaklık 25ºC olarak ayarlanarak vegetasyonsüresi boyunca patates bitkisinin gelişimi ve Orobanche'ın çıkışıgözlemlenmiştir.Denemelerde elde edilen verilere varyans analizi uygulanmış ve gruportalamalarının karşılaştırılmasında Tuckey (alfa =0,05) çoklu karşılaştırmatesti kullanılmıştır.Farklı düzeylerde bitki artığı içeren ve 1 ay bekletilen topraklarlayürütülen denemelerde tüm uygulamalarda Orobanche çıkışının kontrolortalamasının altında kaldığı görülmüştür. Özellikle zakkum uygulamasındaçıkışlar yok denecek kadar azdır. Kontrolde ortalama çıkış 4.5 adet/bitkiolurken en çok çıkış 6 adet/bitki ile brokkoli %1 uygulamasındagörülmüştür. % 5'lik dozda tüm bitkilerde çıkışlar düşük bulunmuştur;zakkum'da 0.25, brokkoli'de 1, fiğ'de ise 0.50 adet/bitki.görülmüştür.Yürütülen 2 aylık denemede Orobanche çıkışlarında oldukça azalmameydana gelmiştir. Zakkum ve fiğ uygulamalarında hiç bir Orobancheçıkışına rastlanmamıştır. Tespih ağacı ve bakla uygulamalarında da çıkışkontrole oranla oldukça düşüktür. Doz miktarı arttıkça tüm uygulamalardaOrobanche çıkışındaki azalma dikkati çekmektedir.3 ay bekletilen topraklarla yapılan çalışmada birçok uygulamadaOrobanche çıkışı çok azdır. Özellikle zakkum, fiğ ve bakla bitkilerindeOrobanche çıkışı olmamıştır. Tüm uygulamalar kontrol (4 adet)uygulamasının altında kalmıştır. 3 ay inkübasyonda en çok çıkış 0.75adet/bitki ile tespih ağacında olmuştur.Sonuç olarak, yapılan bu çalışmada elde edilen veriler bakla,zakkumun ekimden önce toprağa karıştırılmak suretiyle Orobanchemücadelesinde kullanılabileceğini göstermektedir. Özellikle zakkum, fiğ vebakladan elde edilen sonuçlar ümit var görünmektedir. Ancak bu denemesaksı denemesidir. Buradaki sonuçların tarla koşullarında farklı olabileceğiunutulmamalıdır. Konunun daha iyi irdelenmesi için tarla denemelerini dekapsayan daha ayrıntılı denemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF SOME PLANTS AND THEIR MATURINGPERIODS ON OROBANCHE SPP. IN POTATOÖZTÜRK, LerzanMaster thesis in Department of Plant ProtectionSupervisor: Assoc.Prof. Hasan DEM RKANOrobanche spp. is a root-parasitic flowering plant parasitizing rootsof a variety of herbaceous dicots,where it develops a physiologicalconnection with the host xylem and phloem to take nutrients. Orobanchespp. causes major problems in agriculture throughout the world,reducingyield and quality of crops by competing for the water and nutrientsessential for vigorous crop growth.Currently there are neither pre-emergence nor post emergenceherbicides which control Orobanche in potato. Becides utilizing othercontrol methods such as solarization has some difficulties. Because of thisthe aim of the project is to evaluate allelopathic plants which can be used inOrobanche control. If plants used in this study have allelopathic effect theycan be used in potato crop rotation programes.In this study , the effects of oleander (Nerium oleander), turnip(Raphanus sativus), brokkoli (Brassica oleracea var italica), faba bean(Vicia faba), chinaberry (Melia azedarach) and vetch (Vicia sativa) weretried to evaluate.For this aim leaves of the plants were cut in small pieces and addedinto soil (8 kg soil/pot) on rates %1, %2, %3, %4, %5. This soil were left indark incubation at 25 ºC for 1, 2, 3 months. The non-applied soils wereused as control.Experiment were arranged in a factorial randomized complete blockdesign with 4 replicants. After the end of the incubation periods incubatedsoils ( For axample after 1 month incubation) were filled into small pots. neach pot 3 potato plant were planted and 225 mg Orobanche seed wereparasitized. The growth of potato and Orobanche was observed.In 1 month experiment less germination occured in all applications incompared to control. The highest germination rate was in %1 Brokkolitreatment with 6 plants per pot. The lowest Orobanche germination andgrowth rate was achieved in olenader and vetch. Orobanche germination in2 month trial was less than 1 month application. There was no germinationin oleander and vetch added pots. However in vetch, faba bean and oleandernone of Orobanche seeds germinated. A few Orobanche plants were seenjust in china berry and brokkoli treatments.On the other in all application no negative effects of treatments onhost plants were observed. Potato plants were healthy.As a result of the experiment, all plants used in experiment showedinhibitory effects on Orobanche seeds. These results shows us the possibilityof utilizing plant residues on Orobanhce control. plant that Furtherresearches should be done about this issue.