Türkiye'nin ege denizi kıyılarında dağılım gösteren chrysallıda ve turbonılla (Pyramıdellıdae/gastropoda) türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Taxonomical and ecological features of chrysallida and turbonilla species (Pyramidellidae/gastropoda) distributed along the turkish coast of aegean sea
- Tez No: 197394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Zooloji, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Ege Denizi kıyılarında dağılım gösterenChrysallida ve Turbonilla (Pyramidellidae, Gastropoda) türlerini saptamakamacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 1998-2005 yılları arasında Saroz Körfezi ileMarmaris arasındaki kıyı şeridinden, derinlikleri 0.5-875 m arasında değişen 48istasyonun çeşitli biyotoplarından örneklemeler yapılmıştır. Materyalindeğerlendirilmesi sonucunda 2 genusa ait 22 tür ve bu türlere ait 291 birey tespitedilmiştir. Bu türlerden Turbonilla micans Ege Denizi faunası ve TürkiyeMollusca faunası için yeni kayıt olmasına karşın, Chrysallida palazzii,Turbonilla acutissima ve T. hamata olmak üzere, üç tür Türkiye Molluscafaunası için ve 12 tür Türkiye'nin Ege Denizi kıyıları için ilk defa raporedilmektedir.Ayrıca bu çalışmada saptanan türlerin ekolojik ve dağılım özellikleri deincelenmiş ve konunun daha iyi aydınlatılabilmesi için çeşitli analizleryapılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Chrysallida, Turbonilla, Pyramidellidae, EgeDenizi, dağılım, sistematik, ekoloji
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the species of Chrysallida andTurbonilla (Pyramidellidae, Gastropoda) distributed along Aegean Sea coasts ofTurkey. For this purpose, samples were collected from 48 stations locatedthrough the coastline between Saros Bay and Marmaris on different biotopes, ofwhich the depths were between 0.5-875 m, between the years 1998 and 2005.Analysis of the material sampled, yielded a total of 22 species and 291individuals belonging to 2 genera. Among these species, one species is newreport for the Aegean Sea fauna and Turkish mollusc fauna, whereas 3 species(Chrysallida palazzii, Turbonilla acutissima and T. hamata) are new for Turkishmollusc fauna and 12 species are new for Aegean Sea coast of Turkey.Furthermore, the distribution and ecology of the species determined weretaken into account, and various analysis were done in order to enlight theirecology and distribution.KEYWORDS: Pyramidellidae, Aegean Sea,Chrysallida, Turbonilla,distribution, sistematic, ecology