Bazı girişimsel incelemelerde personel dozunun belirlenmesi
Assessment of medical staff radiation doses received in some interventional examination
  1. Tez No: 197498
  2. Yazar: ELİF ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETYüksek Lisan TeziBAZI GİRİŞİMSEL İNCELEMELERDE PERSONEL DOZUNUN BELİRLENMESİElif ÖNALAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüFizik Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Doğan BORBu çalışmada amacımız kardiyoloji incelemelerinde kardiyologların maruz kadıkları radyasyondozu basit metodlar kullanılarak belirlenmiştir.157 girişimsel çalışmada 5 farklı kardiyolojisisteminde toplam 9 kardiyoloğun etkin doz ve efektif doz değerleri belirlenmiştir. Herbirprojeksiyon için DAP metre kullanılarak hasta dozlarının ayrı ayrı ölçümü yapılmıştır. Buölçüler sırasınada floroskopi zamanı Tfl, radyografik görüntü sayısı N eş zmanlı olarakkaydedilmiştir. Hasta çalışmalrı ile aynı projeksiyonlar için rando fantom ışınlanmış ven nfloroskopik ışınlamada dakikadaki ( D150T fl ) saçılan doz değeri, radyografik ışınlamada iseradyografik görüntü başına ( D150 N n ) saçılan doz değerleri her bir projeksiyon içinnbelirlenmiştir. Kardiyoloğun bacak, el (bilek), tiroid (göz) dozlarının tahmini için sırası ileyerden 50, 100 ve 150 cm yüksekliklerde saçılan doz değerleri ölçülmüştür. Her kardiyolog içintakip ettiği incelemelere bağlı olarak toplam Tfl ve N değerleri her bir projeksiyon içinbelirlendi.() ( ),D150 = ∑ D150T fl T fl + ∑ D150 N n N nn n n nn= 4, 5, 6, 7, 10n nYukarıdaki bağıntıdan yararlanılarak ekstermite dozları hesaplanmıştır. Burada n; projeksiyonnumarasını, x ise yerden olan yüksekliği ifade etmektedir. Her bir kardiyolog için ölçülen vehesaplanan doz değerleri birbirleri le kıyaslandığında sonuçların birbirleri ile uyumlu olduğugözlenmiştir.2006, 78 sayfaAnahtar Kelimeler : Doz- alan çarpımı, giriş dozu, etkin doz.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisASSESMENT OF MEDICAL STAFF RADIATION DOSES RECEIVED IN SOMEINTERVENTIONAL EXAMINATIONElif ÖNALAnkara UniversityGarduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Engineering PhysicsSupervisor : Prof. Dr. Doğan BORThe aim of this work is to suggest a simple method for the estimation of cardiologist extremitydoses.The extremity and effective doses of nine cardiologists working at five differentangiographic units were measured for 157 interventional examinations. Simultaneousmeasurement of patient doses were also carried out using a DAP meter separately for eachprojection. Fluoroscopy time (Tfl), number of radiographic frames (N) were recorded on-lineduring these measurements. A Rando phantom was exposed at similar projections with patientn nstudies and one minute of fluoroscopic exposure ( D150T fl ) and one frame of radiographicexposure ( D150 N n ) were determined for each projection. Scatter radiations from thesenexposures were also measured at 50, 100 and 150 cm above the floor level at the cardiologistpositions for the estimation of legs, wrists and thyroid (or eye) doses. Weighting of projectionswere determined for the patient group of each cardiologist using the recorded values of Tfl andNrf .Extremity doses, Dx were calculated with the following formula:() ( ),D150 = ∑ D150T fl T fl + ∑ D150 N n N nn n n nn= 4, 5, 6, 7, 10n nn gives the projection number and x is the distance from the floor level. Measured andcalculated extremity doses for each cardiologist were in good agreement. The calculated dosesfor 50cm and 100cm were found within the measured values of left and right legs and wrists.The use of dominant projection data alone still provided comparable results.2006, 78 pagesKey Words : Dose-area product, entrance dose, effective dose.ii