Aşağı Gediz havzası vejetasyon ekolojisi
Vegetation ecology of lower Gediz basin
  1. Tez No: 197539
  2. Yazar: CENK DURMUŞKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZTÜRK, PROF.DR. YUSUF GEMİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZETAŞAĞI GED Z HAVZASI VEJETASYON EKOLOJ SDURMUŞKAHYA, CenkDoktora Tezi, Biyoloji BölümüTez Yöneticisi: Prof.Dr. Yusuf GEM CEylül 2005Bu çalışma Batı Anadolu'da bulunan zmir ve Manisa il sınırları içerisinde yer alan AşağıGediz Havzası'nın flora ve vejetasyonu içermektedir.Flora çalışmaları sonucunda bölgede 99 familyaya ait 1065 takson tespit edilmiştir.Saptanan taksonların 44 tanesi endemik olup toplam floraya oranı % 4,2'tir.Bu çalışmada, 8 bitki birliği tespit edilmiş olup, bunlardan 3 tanesi yeni tanımlanmıştır. Bubirlikler ve ait oldukları sintaksonomik kategoriler aşağıdaki gibidir.Ceratophyllum demersi (Hild 1947)•Pragmitetum communis (Schumale 1939)•Paliuro-Quercetum cocciferae (Çetin 2003)•Asphodelo- Sarcopoterietum spinosi ass.nova•Arthrocnemo- Halocnemetum strobilacei (Oberd 1957)•Tamaricetum symrnensi (Seçmen&Leblebici 1994)•Lino- Pinetum brutiae ass.nova•Phlomo- Quercetum macrolepi ass.nova•Sonuç olarak, Akdeniz vejetasyon katında bulunan Aşağı Gediz Havzası vejetasyonuantropojenik etkiler nedeniyle büyük ölçüde tahribe uğramıştır. Doğal vejetasyon bugünsadece havzayı sınırlayan dağların yamaçları ile tarıma uygun olmayan Gediz Deltasındakorunmaktadır. Doğal vejetasyonun büyük bir kısmını Palamut meşesi toplulukları,Kızılçam toplulukları ve frigana toplulukları oluşturmaktadır.Anahtar Sözcük: Flora, Vejetasyon Ekolojisi, Aşağı Gediz Havzası, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVEGETATION ECOLOGY OF LOWER GED Z BASIN (MAN SA-ZM R)DURMUŞKAHYA, CenkPhD Thesis, Biology DepartmentSupervisor : Prof.Dr. Yusuf GEM CSeptember 2005This study consist of flora and vegetation of Lower Gediz Basin where located in zmirand Manisa Province.At the end of the flora studies, 1065 taxa belonging 99 families have been identified inthis region. 44 of them are endemic and the ratio of the total flora is % 4,2.In this study, 8 plant associations have been found and 3 of them have been described inthe first time. These associations and the syntaxanomic catagories they belong are as follow:Ceratophyllum demersi (Hild 1947)•Pragmitetum communis (Schumale 1939)•Paliuro-Quercetum cocciferae (Çetin 2003)•Asphodelo- Sarcopoterietum spinosi ass.nova•Arthrocnemo- Halocnemetum strobilacei (Oberd 1957)•Tamaricetum symrnensi (Seçmen&Leblebici 1994)•Lino- Pinetum brutiae ass.nova•Phlomo- Quercetum macrolepi ass.nova•As a result, Lower Gediz Basin was heavily destroyed by antropojenic effets, which is inthe Mediterrenian vegetation step. Today, natural vegetation is keeping on the lands which nonconvenient for farming in the Gediz Delta and slopes of the mountains which are boarded thebasin. A big part of the natural vegetaion is formed by valonia oak, red pine and friganaassociationsKey Word: Flora, Vegetation Ecology, Lower Gediz Basin, Turkey